Materiał Partnera

Środki ochrony roślin wykorzystywane w nowoczesnym rolnictwie

Środki ochrony roślin wykorzystywane w nowoczesnym rolnictwie

Obecnie rolnictwo rozwija się bardzo dynamicznie, czego skutki można zaobserwować również w przypadku chemii wykorzystywanej do ochrony roślin. Istnieje wiele norm warunkujących dokładny skład takich środków. Obowiązują one zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej. Jakie preparaty do ochrony roślin wykorzystuje się we współczesnym rolnictwie?

Czym są środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin nie muszą być wyłącznie chemiczne. Czasami do zwalczania szkodników wykorzystuje się również żywe organizmy oraz substancje pochodzenia naturalnego. W ostatnim czasie zaczęto stosować także nowe środki, które nie zabijają agrofagów, a jedynie działają na nie w taki sposób, że nie stanowią one zagrożenia dla uprawy. Są to takie substancje, jak repelenty, atraktanty, antyfidanty czy feromony.

Środki ochrony roślin są wykorzystywane do:

  • ochrony przed szkodliwymi organizmami,
  • niszczenia niepożądanych roślin,
  • stymulowania wzrostu,
  • poprawy właściwości,
  • rozwoju określonych procesów biologicznych.
Rośliny zaatakowane przez szkodniki tracą wartości odżywcze, a ich regularne spożywanie może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia konsumentów. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony – tłumaczy ekspert z firmy Agromarket Wiewiecko dystrybuującej preparaty do ochrony roślin.

Środki ochrony roślin a współczesne rolnictwo

Współczesne rolnictwo jest w dużej mierze regulowane przez przepisy obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Określają one dokładny skład stosowanych preparatów oraz ich dopuszczalną dawkę. Warto pamiętać o tym, że substancje tego typu muszą cechować się niską toksycznością i znikomym wpływem na środowisko. Każdy środek ochrony roślin przed dopuszczeniem do użytku przechodzi serię testów i szczegółowych badań, co często trwa miesiącami, a czasami nawet latami.

Zadaniem współczesnego rolnictwa jest zatem kontrola. Plony trafiające do konsumentów muszą być w pełni bezpieczne i nie mogą wpływać negatywnie na ich zdrowie. Ważne jest również zachowanie odpowiedniego wskaźnika plonów. Z tego powodu w laboratoriach nieustannie trwają prace nad tworzeniem nowych środków ochrony roślin, które pozwolą na zwiększenie wydajności rolnictwa przy zachowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa.

Nowoczesne środki ochrony roślin muszą być również dawkowane w odpowiedni sposób. Z tego powodu obowiązujące regulacje mówią o tym, że każdy użytkownik takich substancji musi przejść konkretne szkolenia. Wówczas możliwe jest świadome wykorzystywanie preparatów w taki sposób, by były one w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a zarazem skuteczne w walce ze szkodnikami.

Środki ochrony roślin wykorzystywane we współczesnym rolnictwie muszą spełniać określone normy. Kliknij i sprawdź, jakie preparaty stosuje się w tej branży.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz