Materiał Partnera

Środki ochrony indywidualnej według przepisów BHP

Środki ochrony indywidualnej według przepisów BHP

Każdy pracodawca, w zależności od charakteru pracy, ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Jest do tego zobligowany obowiązującymi przepisami prawa pracy. Środki te mają chronić zdrowie i życie osób pracujących w niebezpiecznych warunkach  i powinny być najwyższej jakości od sprawdzonych producentów, zakupione w miejscach, takich jak Delta BHP z Łodzi.

Jakie środki ochrony indywidualnej można wyróżnić?

Wszelkie środki bądź przedmioty i akcesoria noszone lub trzymane przez pracownika w celu ochrony przed różnego typu zagrożeniami w środowisku pracy, są nazywane środkami ochrony indywidualnej. Zalicza się do nich ochronę kończyn: obuwie ochronne – antyprzebiciowe i antypoślizgowe, z zbudowaną stalową wkładką przy palcach, rękawice ochronne– antystatyczne, antywibracyjne, przeciwprzepięciowe, odporne na substancje chemiczne i różne temperatury, ochraniacze stóp, kolan i łokci. Do ochrony głowy służą hełmy ochronne, zabezpieczające głowę przez urazami mechanicznymi. Twarz i oczy są chronione przez okulary i gogle ochronne, a przypadku spawaczy przez przyłbice spawalnicze. Nauszniki i wkładki przeciwsłuchowe mają za zadanie chronić słuch pracowników narażonych na duży hałas. Liny amortyzujące oraz szelki są niezbędne dla wszystkich tych, którzy pracują na wysokościach, a osoby narażone na wdychanie niebezpiecznych substancji bądź różnego rodzaju pyłów, jak też mające w ogóle styczność z chemikaliami powinny być zaopatrzone w maski ochronne, okulary ochronne oraz kombinezony gazoszczelne, które izolują cały organizm przed czynnikami szkodliwymi.

Dobór odpowiednich środków ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej powinny być dobierane do charakteru stanowiska pracy. Podczas konsultacji z pracownikami bądź ich przedstawicielami, pracodawca ustala zakres  i rodzaj środków ochrony, jaki jest potrzebny pracownikom w jego firmie. Na prawidłowy dobór środków indywidualnej ochrony bhp składają się rodzaj  i uciążliwość wykonywanej pracy, rodzaj, natężenie bądź stężenie niebezpiecznych i szkodliwych środków, pozycja, w jakiej praca jest wykonywana czy stopień wentylacji pomieszczeń. Pod uwagę w szczególności powinno wziąć się to, jakie części ciała pracowników są narażone na niebezpieczeństwo oraz działanie wszelkich czynników i substancji szkodliwych. Środki ochrony indywidualnej powinno stosowane tam, gdzie nie da się uniknąć zagrożeń lub ich ograniczyć za pomocą ośrodków ochrony zbiorowej czy adekwatnej organizacji pracy.

Opracowanie:
Łódź, Legionów 119
tel. 42 639 92 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz