Artykuł sponsorowany

Środki ochrony indywidualnej na terenie budowy

Środki ochrony indywidualnej na terenie budowy

Przepisy prawa restrykcyjnie regulują zasady bezpieczeństwa obowiązujące pracowników na terenie prowadzenia prac budowlanych lub remontowych. Place budowy charakteryzuje duża liczba wypadków w trakcie ich trwania i jest to tendencja obserwowana we wszystkich krajach europejskich, nie wyłączając Polski. Obowiązkiem pracodawcy/inwestora jest zapewnienie odzieży roboczej lub ochronnej, a obowiązkiem pracownika jest właściwe jej użytkowanie 

Określenie ryzyka na stanowisku pracy

Omówione w artykule środki ochrony indywidualnej ograniczają się do odzieży ochronnej i nie wyczerpują tego rozległego tematu ściśle zależnego od charakteru prac budowlanych. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i osobom przebywającym na terenie prowadzenia prac budowlanych na wszystkich etapach jej prowadzenia, od projektowania, przez rozpoczęcie prac i ich trwanie, aż po zakończenie i zdanie inwestycji do użytku prywatnego bądź publicznego. Należy na wstępie rozróżnić odzież roboczą, przeznaczoną do ochrony odzieży prywatnej przed zabrudzeniem i zniszczeniem, od odzieży ochronnej, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracy na danym stanowisku.

Obowiązkowe wyposażenie pracownika

Generalną zasadą obowiązującą na terenach prac budowlanych jest posiadanie kamizelki odblaskowej, także na inwestycjach liniowych, z jedynym odstępstwem dotyczącym pracy wewnątrz budynków, ale tylko w określonych warunkach. Nieodzownym wyposażeniem jest również kask ochronny, niezbędny zwłaszcza w warunkach prowadzenia prac wysokościowych zwiększających ryzyko urazów głowy spowodowanych spadającymi obiektami. Pracownicy budowlani powinni również posiadać buty ze stalową ochroną na czubkach, niedopuszczalne jest obuwie z odkrytymi palcami. Do podstawowych elementów ochrony indywidualnej przedstawiciel firmy Kempipar, zajmującej się zaopatrzeniem firm i osób prywatnych w odzież i wyposażenie ochronne, zalicza również rękawice robocze lub ochronne, okulary ochronne oraz słuchawki lub zatyczki w przypadku ponadnormatywnego poziomu hałasu na miejscu pracy. Pracownicy operujący na wysokościach, bez stabilnego podłoża i z ryzykiem upadku, muszą posiadać szelki bezpieczeństwa, liny zabezpieczające lub specjalistyczne uprzęże. Przy występowaniu pylenia na stanowisku zatrudniony powinien mieć założoną maskę całotwarzową lub półmaskę połączoną z okularami. Jeżeli praca jest wykonywana w pozycji klęczącej, należy ją wykonywać w ochraniaczach kolanowych, a w przypadku ciasnych pomieszczeń także w ochraniaczach łokciowych. Wprawdzie wyposażenia pracownika w pas biodrowy jest nieobowiązkowe, ale jest to wskazane w przypadku powtarzalnych czynności uwzględniających podnoszenie lub przenoszenie ciężkich obiektów, przydatne mogą również być opaski uciskowe na przeguby. Wiele przedsiębiorstw budowlanych stosuje także bluzy i spodnie wykonane z trudnościeralnych i termicznych materiałów, co pozwala zabezpieczyć się przed otarciami i wychłodzeniem organizmu, aczkolwiek nie jest to obowiązkowe. Wprawdzie to powinnością pracodawcy jest zapewnienie stroju ochronnego lub wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego w przypadku jego zakupu przez pracownika, ale obowiązkiem tego ostatniego jest noszenie ubrania ochronnego podczas wykonywania pracy pod groźbą nagany, kary finansowe,j a nawet zwolnienia dyscyplinarnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz