Materiał Partnera

Sprzęt i urządzenia przeciwpożarowe w budynkach

Sprzęt i urządzenia przeciwpożarowe w budynkach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie budynki użyteczności publicznej, magazyny, firmy produkcyjne czy bloki mieszkalne powinny być wyposażone w sprzęt gaśniczy i urządzenia przeciwpożarowe. Dobór ich nie należy do prostych zadań. Powinny być odpowiednio dostosowane do charakteru i rozmiaru budynku, i być wysokiej jakości. Sprzęt taki najlepiej nabyć u sprawdzonych sprzedawców, jak Delta BHP z Łodzi.

Każdy sprzęt i urządzenie przeciwpożarowe powinno być zaprojektowane, dopasowane i wykonane w uzgodnieniu z rzeczoznawcą do spraw przeciwpożarowych. By urządzenia te mogły zostać dopuszczone do użytku muszą przejść wiele badań, prób i testów, które potwierdzą ich prawidłowe działanie. Wyposażenie przeciwpożarowe dzieli się na dwie grupy: podręczny sprzęt gaśniczy i urządzenia przeciwpożarowe.

Podręczny sprzęt gaśniczy

To sprzęt gaśniczy służący do gaszenia pożarów w pierwszej ich fazie. Jest uruchamiany ręcznie. Nie jest zbyt ciężki (do 20kg), jest łatwy w obsłudze (instrukcja obsługi znajduje się na etykiecie  obok sprzętu), dlatego mogą go użyć osoby dorosłego nawet bez specjalnego przeszkolenia. Zalicza się do niego hydronetki, sprawdzające się do gaszenia małych pożarów ciał stałych, agregaty gaśnicze, będące częścią wyposażenia, które ma chronić miejsca najbardziej narażone na pożary i takie, gdzie pożar jest trudny do opanowania (stacje benzynowe, warsztaty samochodowe czy lakiernie), koce gaśnicze, wykonane z włókna szklanego odcinają dopływ powietrza do palących się materiałów, oraz gaśnice. Najczęściej spotyka się gaśnice śniegowe i proszkowe, w których środkiem gaśniczym jest skroplony pod ciśnieniem CO2. Mniejsze są stosowane w samochodach, a większe w zakładach przemysłowych oraz budynkach mieszkalnych czy użyteczności publicznej. Zarówno gaśnice, jak też agregaty gaśnicze są przeznaczone do gaszenia różnego typu pożarów, których grupy są oznaczone literami od A do F. A – do gaszenia pożarów ciał stałych, które palą się płomieniem bądź żarzą, B- do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych, które się stapiają (np. smoła), C- do gaszenia gazów palnych, D – do gaszenia metali palnych (magnez, sód), F- do gaszenia łatwopalnych tłuszczów, pożarów w kuchni.

Urządzenia przeciwpożarowe

Urządzenia przeciwpożarowe służą do wykrywania oraz ograniczenia, jak też zwalczania pożaru i jego skutków. Mogą być uruchamiane samoczynnie bądź ręcznie. Mogą być stałe lub półstałe. Zalicza się do nich przede wszystkim dźwiękowe systemy ostrzegawcze, dzięki którym można przekazać ostrzegawcze oraz ewakuacyjne komunikaty głosowe, oświetlenie ewakuacyjne wskazujące bezpieczną drogę ewakuacyjną do wyjścia, czy zraszacze i gaśnice na gazy obojętne. Dobrze jest, szczególnie w przypadku magazynów czy hal produkcyjnych zainstalować w drzwiach i bramach odpowiednich systemów, które w razie pożaru odcinają strefę objętą płomieniami i odgradzają ją od reszty budynku. Oczywiście przydadzą się także hydranty i zawory hydrantowe, dzięki którym można ugasić pożary we wczesnej fazie za pomocą wodnej instalacji hydrantowej.

Opracowanie:
Łódź, Legionów 119
tel. 42 639 92 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz