Artykuł sponsorowany

Sprzęt do rehabilitacji ruchowej – co jest potrzebne?

Sprzęt do rehabilitacji ruchowej – co jest potrzebne?

Dzięki rehabilitacji ruchowej można w prosty, ale niesamowicie skuteczny sposób sprawić, że osoby mające problemy nawet z chodzeniem, staną się bardziej aktywne. To doskonały wybór w przypadku wszystkich osób starszych, ale także osób po wypadkach, udarach, czy wszystkich częściowo sparaliżowanych, którzy chcą powrócić do pełnej sprawności. Dziś omówimy sprzęt niezbędny podczas tego typu rehabilitacji!

Rehabilitacja ruchowa – dla kogo?

Przede wszystkim przyda się wszystkim tym, którzy na co dzień dużo leżą. Często na przykład w Domach Pomocy Społecznej, gdzie mieszkają osoby niepełnosprawne, schorowane, starsze można znaleźć w ofercie tego rodzaju rehabilitację. Sprzyja ona aktywizacji osób, pozwala rozluźnić napięte mięśnie, ale co najważniejsze zapobiega odleżynom i poprawia koordynację, która podczas długotrwałego leżenia może być nieco zaburzona. To jednak nie koniec, rehabilitacja ruchowa sprawdzi się zawsze wtedy, gdy osoba po znacznym urazie, czy wypadku chce powrócić do pełnej sprawności, ale zasadą małych kroczków. Konieczne jest zaczęcie od pionizacji, następnym etapem będzie już ponowna nauka chodu. To wszystko zapewnia rehabilitacja ruchowa, która opiera się przede wszystkim na aktywizacji wszystkich osób mających problemy z ruchem, nawet tym podstawowym. Jaki sprzęt będzie do takiej rehabilitacji potrzebny? O tym w następnym akapicie.

Sprzęt do rehabilitacji ruchowej – co się przyda?

Tak naprawdę przyrządów do tego rodzaju rehabilitacji jest mnóstwo. Jedne bardziej, drugie mniej skuteczne. Każde mają za zadanie rozruszać jedną z części ciała, czy rozluźnić mięśnie. Rowerki treningowe, steppery, wioślarze, drabinki, czy stół do masażu i fotele masujące to główne akcesoria do terapii ruchowej, które są stosowane przede wszystkim u osób z mniejszymi problemami ruchowymi.

Wałki, kliny do ćwiczeń, woreczki, czy maty wibracyjne i fotele masujące są już dla osób, które mają nieco większe problemy z codziennym funkcjonowaniem, jak mogliśmy się dowiedzieć od jednego z pracowników Domu Pomocy Społecznej w Bobolicach

Akcesoria do kinezyterapii, elementy do zajęć metodą V. Sherborne, czy te niezbędne podczas ogólnorozwojowej gimnastyki, a także gimnastyki korekcyjnej to kolejne rozwiązania stosowane w rehabilitacji ruchowej, o których nie można zapomnieć, bo są bardzo skutecznymi narzędziami podczas poznawania nowych ruchów, czy budowania zaufania do własnego ciała. Opisaliśmy tutaj sporą ilość sprzętu niezbędnego podczas rehabilitacji ruchowej, niemniej jednak to bardzo obszerna dziedzina, która wymaga sporych nakładów wiedzy, ale także narzędzi do pomocy w aktywizacji osób.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz