Materiał Partnera

Sprzęt do nordic walking – przegląd rozwiązań

Sprzęt do nordic walking – przegląd rozwiązań
Nordic walking to sport, polegający na marszu połączonym z techniką odpychania się od podłoża przy pomocy specjalnie zaprojektowanych kijków. Jego twórcami są fińscy naukowcy, którzy w latach 20. XX wieku opracowywali metody treningowe dla biegaczy narciarskich. O tym, jakie są dostępne rodzaje sprzętu do nordic walking oraz niezbędne akcesoria, przeczytasz w naszym artykule. 

Kije do nordic walking – rodzaje

Niezbędnym elementem sprzętu do nordic walking są kije. W sprzedaży dostępne są ich dwa rodzaje. Mianowicie kije o wysokości stałej oraz kije teleskopowe z możliwością regulowania długości. Kijki teleskopowe to najlepsze rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Odpowiednie będą także dla podróżników i miłośników górskich wypraw, gdyż złożone, zajmują mało miejsca i w łatwy sposób dają się przymocować np. do plecaka. Dodatkowo, dzięki regulacji długości, mogą one z powodzeniem służyć więcej niż jednemu amatorowi nordic walking. Minusem może być ich cena. Te w przeciwieństwie do kijków o stałej długości są bowiem droższe.

Kije o wysokości stałej zdecydowanie przeznaczone są dla osób, które mają doświadczenie w marszu. Ich dobór jest ściśle uwarunkowany wzrostem użytkownika. Aby dobrze dobrać kijki, należy pomnożyć wzrost przez odpowiedni współczynnik, który w zależności od stylu uprawianego marszu wynosi:

  • 0,66 dla stylu rekreacyjnego,
  • 0,68 dla stylu sportowego.

Style różnią się od siebie natężeniem ruchu – sportowy jest zdecydowanie bardziej energiczny i agresywny. Minusem w przypadku tego rodzaju kijów może być fakt, iż zajmują więcej miejsca i są bardziej kłopotliwe w transporcie.

Materiały i budowa kijków

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego ze sprzętem do nordic walking NordicSklep:

Kije do nordic walking zazwyczaj są wykonywane z lekkich i wytrzymałych materiałów takich jak aluminium, tytan oraz włókno węglowe. W zależności od materiału różnią się wagą i ceną. Najlżejsze i najdroższe są kije, które w całości wykonane są z włókna węglowego.  Najbardziej ekonomiczne zaś są kijki wyprodukowane z aluminium.

Jako materiał na uchwyty do kijków sprawdza się pianka, materiał PCV oraz korek. Uchwyty muszą być bowiem miękkie i dawać użytkownikowi komfort w trakcie marszu. Korek np. świetnie zabezpiecza dłonie przez nadmiernym poceniem się. Myśląc o komforcie i bezpieczeństwie, warto zwrócić również uwagę na to, czy kijki wyposażone są w uchwyty z dodatkowymi systemami szybkiego wypinania.

Bardzo ważnymi elementami, wchodzącymi w skład budowy kijów, są ich zakończenia, które mają bezpośredni kontakt z podłożem. Ich zadaniem jest stabilne utrzymanie użytkownika w odpowiedniej pozycji niezależnie od rodzaju podłoża. Stąd produkowane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, która jest bardzo wytrzymała i trwała.

Akcesoria

Istotnymi akcesoriami do zakończeń kijków są amortyzatory – najczęściej gumowe nakładki eliminujące drgania, powstające w trakcie marszu na twardym podłożu takim jak np. asfalt. Warto więc się w nie zaopatrzyć. Bardzo przydatnymi i jednocześnie poprawiającymi komfort uprawiania nordic walking są specjalne rękawice dla użytkowników kijków. W zależności od potrzeb i stylu marszu, można dobrać odpowiedni ich rodzaj.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz