Artykuł sponsorowany

Sprężarki tłokowe a kwestia oleju

Sprężarki tłokowe a kwestia oleju
Sprężarki tłokowe to urządzenia wykorzystywane obecnie na bardzo szeroką skalę. W zasadzie trudno byłoby wyobrazić sobie jakikolwiek zakład produkcyjny bez nich. Z ich pracy od lat korzysta branża motoryzacyjna, elektroniczna, energetyczna, czy chemiczna. Co do zasady sprężarki tłokowe podzielić można na olejowe i bezolejowe. Co warto wiedzieć w zakresie tych dwóch rozwiązań?

Sprężarki olejowe - zalety i wady

Niezaprzeczalną zaletą kompresorów olejowych jest ich ogromna wydajność. Są to również maszyny, które mogą wykonywać swoją pracę w sposób ciągły, co może okazać się kluczowe w niektórych przedsięwzięciach. W sprężarkach tego typu tłok smarowany jest przez olej, który odpowiada przede wszystkim za dwa czynniki. Pierwszym z nich jest oczywiście zmniejszenie współczynnika tarcia pomiędzy tłokiem a cylindrem, a drugim zaś, chłodzenie samego tłoka. W przypadku kompresorów olejowych warto również wspomnieć o tym, iż ich serwisowanie bardzo proste, dlatego nie trzeba przejmować się ewentualnymi wysokimi kosztami. Niemniej jednak sprężarki olejowe charakteryzują się sporymi gabarytami i znacznym ciężarem.

Może to przysporzyć sporych problemów, jeśli chodzi o transport. Dlatego wszyscy zainteresowani zakupem tych urządzeń, powinni zadbać o to, aby było one wyposażone w kółka jezdne, które z pewnością ułatwią przemieszczanie maszyny. A jak sprawa wygląda w przypadku sprężarek bezolejowych?

Sprężarki olejowe - cechy charakterystyczne

Zakup kompresora bezolejowego to przede wszystkim gwarancja mobilności. Są to urządzenia cechujące się małymi gabarytami oraz niską wagą. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna. Nie wymagają one obsługi przez bardzo doświadczonych pracowników. Warto również wspomnieć, iż nie emitują one do środowiska szkodliwych substancji, dlatego można zaliczyć je do rozwiązań ekologicznych. Niemniej jednak sprężarki bezolejowe wyróżnia skomplikowana konstrukcja. Choć zasada działania jest identyczna, jak w przypadku kompresorów olejowych, to sam tłok wykonany jest z materiałów o niskim współczynniku tarcia, a co za tym idzie, nie ma konieczności jego smarowania. W urządzeniach tego typu pojawia się zatem niezwykle istotna potrzeba zatrzymania oleju odpowiedzialnego za inne funkcje, np. tego, znajdującego się w skrzyni korbowej, w jednym miejscu.

Aby było to możliwe, potrzebne jest zastosowanie specjalistycznie zaprojektowanych elementów takich jak pierścienie zgarniające olej, dławice i zawory. Zdecydowanie warto postawić na ich najwyższą jakość, którą mogą zapewnić jedynie najbardziej doświadczeni producenci, do których zalicza się firma GCS Compressor Products In. Ze względu na skomplikowaną konstrukcję sprężarki bezolejowe wymagają złożonego i droższego niż w przypadku kompresorów olejowych serwisu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz