Materiał Partnera

Sprężarka i kompresor – dlaczego nie powinniśmy używać tych pojęć jako wzajemnych zamienników?

Sprężarka i kompresor – dlaczego nie powinniśmy używać tych pojęć jako wzajemnych zamienników?

Sprężarki są powszechnie stosowane w przemyśle i technice. Wiele – nawet doświadczonych – osób mylnie nazywa wszystkie dostępne na rynku sprężarki kompresorami. Należy jednak pamiętać, że urządzenia te nieco różnią się funkcjami i choć każdy kompresor jest sprężarką – nie każdą sprężarkę można nazwać kompresorem. Jakie są kluczowe różnice i najpopularniejsze rodzaje tych dwóch urządzeń?

Kompresor i sprężarka – różnica

Za pomocą sprężarki uzyskujemy wysokie ciśnienie sprężonego gazu lub wymuszamy jego przepływ. Jeśli chodzi o kompresory, są to sprężarki (podobnie jak dmuchawy lub wentylatory), które mogą nawet podwajać uzyskane ciśnienie.

Rodzaje sprężarek

1. Sprężarki wyporowe – w ich przypadku ciśnienie uzyskuje się dzięki ruchomemu elementowi, tłoczącemu powietrze w stronę wylotu i małej średnicy. Ich działanie jest zbliżone do pomp przeznaczonych dla cieczy. W obrębie sprężarek wyporowych wyróżniamy poszczególne klasy:

 • sprężarka tłokowa;
 • sprężarka śrubowa;
 • sprężarka membranowa;
 • sprężarka spiralna;
 • sprężarka z wirującymi tłokami;
 • sprężarka łopatkowa.

2. Sprężarki przepływowe – działają zgodnie z zasadami dynamiki gazów. Wysoki stopień stężenia uzyskuje się dzięki specjalnym wirnikom, które z dużą siłą zasysają powietrze. Do sprężarek przepływowych zaliczamy:

 • sprężarkę promieniową;
 • sprężarkę diagonalną;
 • sprężarkę osiową;
 • sprężarkę wirową;
 • sprężarkę Comprex.

Jeśli poszukujemy konkretnego typu urządzenia, a nie posiadamy doświadczenia, warto zapytać o radę doświadczonego przedstawiciela sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży sprężarek np. Rottex.

Rodzaje kompresorów

 1. Olejowy – najczęściej stosowane są w urządzeniach pneumatycznych oraz zakładach lakierniczych.
 2. Bezolejowy – zwykle wybierane do użytku domowego, zwłaszcza przez osoby, które posiadają własne, nieduże warsztaty.

Do powszechnie spotykanych kompresorów można zaliczyć te, które są montowane przy stacjach benzynowych, a ich zadaniem jest pompowanie kół samochodowych. Dzięki wysokiemu ciśnieniu, jakie generują, proces uzupełniania powietrza w kołach przebiega szybko i przy jednoczesnej kontroli ciśnienia.

Koszt kompresora przeznaczonego do użytku domowego

Jeśli poszukujemy kompresora do użytku własnego, warto zainwestować w urządzenie tanie, ale dobrej jakości. Ich cena mieści się między 250 (kompresory bezolejowe) a 500 (kompresory olejowe) złotych, w zależności o wielkości, dodatkowych funkcji oraz marki.

Opracowanie:
Sulechów, Krańcowa 13c lok. 24
tel. 600 199 938
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz