Artykuł sponsorowany

Sprawy o zaprzeczenie macierzyństwa a pomoc Kancelarii radcy prawnego Anny Haak-Trzuskawskiej

Sprawy o zaprzeczenie macierzyństwa a pomoc Kancelarii radcy prawnego Anny Haak-Trzuskawskiej

Zaprzeczenia macierzyństwa to stosunkowo mało znane pojęcie z zakresu prawa rodzinnego, zwłaszcza porównując ilość spraw o zaprzeczenie lub ustalenie macierzyństwa z liczbą pozwów o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Niemniej jednak nie oznacza to, że sytuacje w których niezbędne jest zaprzeczenie macierzyństwa nie mają miejsca w polskim prawie, przy czym są to dość skomplikowane sprawy, niosące ze sobą niejednokrotnie spory ładunek emocjonalny, a co za tym idzie w przypadku braku pewności, co do faktu i okoliczności macierzyństwa, warto zgłosić się po pomoc do Kancelarii radcy prawnego Anny Haak-Trzuskawskiej.

Czym jest zaprzeczenie macierzyństwa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego matką dziecka jest kobieta, która je urodziła. Niemniej jednak w sytuacji gdy w akcie urodzenia jako matka dziecka wpisana jest kobieta, która go nie urodziła, pojawia się możliwość wniesienia do sądu pozwu o zaprzeczenie macierzyństwa. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie niezbędnej do tego celu dokumentacji jest dość skomplikowane, a co za tym idzie warto skorzystać tu z wiedzy i doświadczenia Anny Haak-Trzuskawskiej Kancelaria radcy prawnego. Co do sytuacji, w wyniku których istnieje podstawa do wniesienie pozwu o zaprzeczenie macierzyństwa, wymienić tu można np. zamianę noworodków w szpitalu lub urodzenie dziecka przez tzw. „surogatkę”. Nie należy przy tym zapominać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w kwestii złożenia pozwu o zaprzeczenie macierzyństwa, do Kancelarii radcy prawnego Anny Haak-Trzuskawskiej zgłosić się mogą:

  • prawdziwa matka dziecka, która pozywa dziecko i kobietę wpisaną jako jego matka,

  • kobieta wpisana w akcie urodzenia (przeciwko dziecku),

  • mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka,

  • prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.

Jednocześnie warto mieć świadomość, że zaprzeczenie macierzyństwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka, przy czym w razie śmierci dziecka, które wytoczyło powództwo, ustalenia macierzyństwa mogą dochodzić jego zstępni.

Pozew o zaprzeczenie macierzyństwa – zdaj się na Kancelarię radcy prawnego Anny Haak-Trzuskawskiej

Sprawy, które mają na celu zaprzeczenie macierzyństwa, wnosi się wedle swojego wyboru do sądu rejonowego właściwego dla osoby pozwanej lub uprawnionej do wniesienia pozwu. Nie należy jednak zapominać, że najważniejszym elementem tego typu spraw jest odpowiednio przygotowany pozew, którego opracowanie warto zlecić Kancelarii radcy prawnego Anny Haak-Trzuskawskiej. Jet to bowiem pismo procesowe, które powinno zawierać zarówno dane stron postępowania, oznaczenia sądu, tytuł pisma i podpisy stron, jak i dokładnie określone żądanie i dowody na jego poparcie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w sprawach o zaprzeczenie macierzyństwa postępowanie obejmuje zebranie dowodów w postaci zeznań świadków, zeznań stron, opinii biegłych oraz dowodów biologicznych (np. badanie DNA). Dodatkowo sam wyrok zaprzeczający macierzyństwo ma moc wsteczną, czyli stwierdza stan rzeczy, jaki istniał już w chwili urodzenia dziecka.
Warto również wspomnieć, że Kancelaria radcy prawnego Anny Haak-Trzuskawskiej może wystąpić o zaprzeczenie macierzyństwa w określonych terminach, tzn. matka oraz kobieta wpisana w akcie urodzenia jako matka, może wytoczyć powództwo w terminie 6 miesięcy licząc od dnia sporządzenia aktu urodzenia dziecka, zaś mężczyzna może wytoczyć je w terminie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się, że kobieta wpisana w akcie urodzenia nie jest matką, ale nie później niż do uzyskania przez dziecko pełnoletności. W przypadku dziecka, ma ono na to 3 lat od momentu uzyskania pełnoletności.

Zaprzeczenie macierzyństwa to proces niełatwy zarówno ze względów proceduralnych, jak i ze względów emocjonalnych. Dlatego też planując wystąpienie z pozwem o zaprzeczenie macierzyństwa warto zdać się na Kancelarię radcy prawnego Anny Haak-Trzuskawskiej, świadczącej kompleksową obsługę prawną w zakresie prawa rodzinnego, a także w zakresie prawa pracy, cywilnego, spadkowego, administracyjnego, gospodarczego oraz medycznego.

Opracowanie:
Poznań, os. Piastowskie 53 lok. 34
tel. 692 691 125
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz