Artykuł sponsorowany

Sprawdzony sposób na podniesienie wartości bardzo dużej i niezabudowanej działki

Sprawdzony sposób na podniesienie wartości bardzo dużej i niezabudowanej działki

Sprzedaż działki, zwłaszcza bez pośrednika nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie kiedy ziemia, którą oferujesz, jest bardzo duża, a co za tym idzie – jej cena wydaje się kupcom drastycznie wysoka. Często w takich chwilach zaniża się jej wartość, gdyż sprzedawcy zależy na czasie. Co można zrobić, aby jak najkorzystniej spieniężyć swoją nieruchomość?

Jak zwiększyć wartość ziemi?

Wartość ziemi można podnieść przede wszystkim przed dociągnięcie do niej mediów, jednak to wiąże się z dodatkowymi opłatami, od których zależy opłacalność inwestycji. Drugim skutecznym sposobem jest podzielenie działki na kilka mniejszych, gdyż te o wiele szybciej się sprzedają. Wymiar powinien umożliwiać wybudowanie większego domku na każdym wydzielonym odcinku w taki sposób, aby najemcy pozostał do dyspozycji również atrakcyjny kawałek ogródka. Tego typu nieruchomości schodzą jak świeże bułeczki.

Ile trwa podział ziemi?

Podstawową czynnością podczas podziału jest zatrudnienie specjalisty, który we współpracy z Tobą wyznaczy najkorzystniejszy podział danej nieruchomości. Należy pamiętać, że podział nie zawsze będzie możliwy, gdyż każda z działek będzie musiała mieć dostęp do drogi publicznej (w innym wypadku nie otrzyma się pozwolenia na budowę). W razie konieczności można wytyczyć również drogi wewnętrzne, które będą łączyć nieruchomość z publiczną.

Posiadając wstępny plan podziału, można złożyć wniosek do urzędu. Powinien on zawierać takie dokumenty jak:

  • trzy odpisy projektu podziału nieruchomości,
  • potwierdzenie własności (akt notarialny, wypis z księgi wieczystej, postanowienie o nabyciu spadku),
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków,
  • decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji konieczne jest sporządzenie przez geodetę właściwego planu podziału. Sprawdzonym geodetą w okolicy Warszawy jest GEO-PAKA. Czas od rozpoczęcia procedury podziału do zakończenia może trwać nawet pół roku. Zwykle poszczególne czynności trwają:

  • Opracowanie dokumentacji przez ODGiK – do 10 dni roboczych.
  • Wydanie opinii wójta – około 2 tygodnie.
  • Wysłanie zawiadomień właścicielom sąsiednich nieruchomości – do 3 tygodni.
  • Przyjęcie dokumentacji do PZGiK – maksymalnie miesiąc.
  • Decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości – około 4 tygodnie.

Czas poszczególnych etapów zależy nie tylko od urzędów, ale również indywidualnych spraw przedsiębiorcy. W przypadku odwoływania się od niektórych decyzji czas może znacznie się wydłużyć, dlatego nie powinno rozpoczynać się podziału na ostatnią minutę. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz