Sprawdź szkołę językową, zanim zapiszesz się na kurs

Sprawdź szkołę językową, zanim zapiszesz się na kurs
Język obcy w wielu firmach jest już na porządku dziennym. Starając się o pracę, zapewne często spotykasz w ofertach zatrudnienia wymóg, jakim jest znajomość zwłaszcza języka angielskiego. Pytania o umiejętności w tym zakresie padają również na rozmowach kwalifikacyjnych. Kiedyś atut, dziś już raczej konieczność. Korzystają na tym szkoły językowe, których w ostatnim czasie w Polsce powstało bardzo wiele. Nie wiesz, jaką szkołę językową wybrać? Oto kilka kryteriów, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji. 

W grupie czy indywidualnie?

Poszukiwania szkoły językowej musimy rozpocząć od zdefiniowania własnych potrzeb. W tym celu powinniśmy zapoznać się z charakterystyką oferowanych kursów i z tym, jakie umiejętności są wymagane, aby wziąć udział w nich. Takie opisy z reguły są zamieszczane na stronach internetowych szkół. Jeśli nie - zawsze można dopytać mailowo czy telefonicznie. 

Inne pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź, brzmi: Czy zależy nam na pracy w większej, czy też mniejszej grupie kursantów? A może jednak lepiej będzie zapisać się na zajęcia indywidualne? Bardziej aktywnemu przyswajaniu wiedzy sprzyjać będą raczej kameralna grupa lub właśnie indywidualne spotkania z lektorem. Sprawdźmy też, czy lekcja trwa 45 czy 60 minut i ile godzin zajęć przypada na kurs.

Kwalifikacje do grupy językowej i… lektorów

Kontaktując się z daną szkołą, warto też zapytać o to, co trzeba zrobić, aby dostać się do konkretnej grupy językowej. Często aby zorientować się, na jakim etapie językowym jesteśmy, przeprowadza się testy. Warto również dopytać o kwalifikacje lektorów. Ich wiedza i sposób, w jaki dzielą się z nią z uczniami, są niezwykle ważne. Świadczyć o tym będą nie tylko dyplomy, zaświadczenia czy certyfikaty, ale również staż pracy, osobowość, kreatywność i pomysły na prowadzenie zajęć.

Miejsce i pomoce naukowe mają znaczenie

Nie mniej ważne są warunki, w których odbywać się będą zajęcia. Sala powinna mieć odpowiednią przestrzeń i właściwe warunki temperaturowe (np. klimatyzację). Kurs będzie ciekawy, jeśli zostanie wzbogacony materiałami dydaktycznymi - od podręczników po platformy e-learningowe. Takimi, które będą „wpadać” w ucho i w oko. Szkoły stosują różne techniki nauki, więc warto się dowiedzieć, na czym one polegają, czy są dla nas ciekawe. Warto też wiedzieć, czego konkretnie chcemy się nauczyć.

Lokalizacja, cena i certyfikat

Dla części z nas znaczenie będzie miała też lokalizacja (blisko domu, pracy), ale nie musi to być bardzo istotna kwestia. Ważniejszą będzie zapewne cena, na którą wpływ będą miały: częstotliwość zajęć, poziom kursu, marka szkoły i sposób płatności. W ramach sprawdzania placówki można również zapytać o jej certyfikaty, wyróżnienia itd.

Szkoła językowa może nas zaprosić na bezpłatną lekcję próbną. Jeśli już zdecydujemy się na konkretną placówkę i rozpoczniemy w niej naukę, to musi ona jasno określić kwestie prawno-finansowe i ich przestrzegać. Lektorzy zaś powinni pilnować frekwencji swoich uczniów i na bieżąco oceniać ich postępy językowe, aby na zakończenie kursu otrzymali oni odpowiednie zaświadczenie o jego odbyciu (źródło: portalwiedzy.onet.pl ).
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz