Artykuł sponsorowany

Sprawdź, jak wygląda i kiedy wykonuje się badanie wariografem, które przeprowadza Krzysztof Sochacki

Sprawdź, jak wygląda i kiedy wykonuje się badanie wariografem, które przeprowadza Krzysztof Sochacki

Współczesne wariografy, zwane również poligrafami, wykrywaczami kłamstw czy też detektorami kłamstwa, to niezwykle precyzyjne urządzenia, których praca opiera się o reakcje organizmu ludzkiego podczas odpowiedzi na wybrane pytania. Do tych reakcji zalicza się między innymi wysokość ciśnienia krwi, rytm pracy serca, zmiany oporności elektrycznej skóry, rytm oddychania oraz aktywację mięśniową. Mimo tego, że badanie jest bezpieczne, to warto przeprowadzić je z pomocą specjalisty Krzysztofa Sochackiego.

Jak wygląda badanie wariografem?

Jak już zostało wspomniane, badanie wariografem jest bezpieczne, choć warto w tym miejscu wspomnieć również o tym, że to proces całkowicie bezbolesny, w związku z tym badany nie powinien obawiać się o nieprzyjemne skutki. Pierwszym krokiem jest tak zwana rozmowa wstępna, podczas której osoba badana będzie mogła zapoznać się z działaniem sprzętu, ale również z metodą pracy. Kolejnym krokiem jest test z wykorzystaniem aparatu – to doskonała pora na zadanie pytań testowych, które pozwolą na zapoznanie się z reakcjami organizmu. Dopiero później specjalista przechodzi do właściwego badania, podczas którego padają najważniejsze zagadnienia.

Następnie przychodzi czas na wywiad końcowy, a więc na „skonfrontowanie” zmian w organizmie badanego z ich przyczynami. Warto w tym miejscu podkreślić, że badanie jest całkowicie dobrowolne, a osoba mu poddawana w pierwszej kolejności podpisuje stosowne oświadczenie. Badanie wariografem trwa około dwóch godzin, a uczestniczy w nim jedynie osoba przeprowadzająca ten proces oraz ten, kto się mu poddaje. Co ciekawe, w wyjątkowych sytuacjach podczas sprawdzania wiarygodności wykrywaczem kłamstw w pomieszczeniu może znajdować się zleceniodawca – jest to jednak możliwe wyłącznie za zgodą badanego.

Kiedy wykonuje się badania wariografem?

Oczywiście, jak sama nazwa urządzenia wskazuje, badanie detektorem kłamstw wykonuje się wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie oszustwa. Warto jednak podkreślić, że nierzadko sprzęt wykorzystuje się także w kryminalistyce, szczególnie do zawężenia kręgu osób podejrzanych w danej sprawie. Wieloletnie doświadczenie w badaniach detektorem kłamstw ma specjalista oferujący profesjonalne badania wariografem Krzysztof Sochacki, który jest także biegłym sądowym z zakresu badań wariograficznych, oraz należy również do Polskiego Stowarzyszenia Poligraferów. Potencjał wariografu ceni się także w sytuacjach, w których ma miejsce rekrutacja do służby – wtedy doświadczony biegły może upewnić się co do tego, czy osoba, która chce wstąpić w szeregi policji czy też straży granicznej, rzeczywiście mówi prawdę, na przykład o swojej narkotykowej przeszłości. Jak widać, detektor kłamstw to niezwykle przydatne urządzenie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz