Artykuł sponsorowany

Sposoby realizacji wentylacji przemysłowej

Sposoby realizacji wentylacji przemysłowej

Obiekty przemysłowe charakteryzują się wysoką emisją różnego rodzaju zanieczyszczeń – także zanieczyszczeń powietrza. Te mogą oddziaływać negatywnie nie tylko na pracowników danego przedsiębiorstwa, ale także na środowisko naturalne. Niektóre z nich mogą się ponadto przyczynić do przedwczesnego zużycia części niektórych maszyn. Zwiększają także ryzyko pojawienia się wybuchu czy pożaru. Wszystkim tym problemom można zaradzić, stosując odpowiednią wentylację.

W jakim celu stosuje się wentylację w obiektach przemysłowych?

Większość procesów przemysłowych prowadzona jest w ściśle określonych warunkach środowiskowych. Pozwalają one na osiągnięcie optymalnej wydajności i właściwości całego procesu technologicznego. Odpowiednie warunki osiągamy między innymi dzięki wentylacji pomagającej zachować swoisty mikroklimat określony przez normy, w których dane prace mogą być przeprowadzane. Wentylacja jest także istotna ze względu na pracowników. Wpływa nie tylko na kwestie zdrowotne, ale także wydajność. Pozwala także na zmniejszenie ryzyka pojawienia się wypadków przy pracy lub wystąpienia chorób zawodowych. Zwiększone skupienie pracownika wykonującego swoje obowiązki w środowisku z odpowiednią wentylacją ma bezpośrednie przełożenie na jakość produkcji, obniżając częstotliwość występowania błędów. Istotne jest kompleksowe potraktowanie całego zagadnienia, by żaden obszar obiektu przemysłowego – niezależnie od tego, czy mowa o stanowiskach bezobsługowych czy pracowniczych – nie pozostał bez odpowiedniej wentylacji. W celu jej zapewnienia powinniśmy skontaktować się z firmą wyspecjalizowaną w dziedzinie wentylacji przemysłowej – JiMwent. PHU.

Systemy wentylacji przemysłowej

Dostępne w dziedzinie wentylacji przemysłowej rozwiązania pozwalają na zapewnienie odpowiednich warunków w każdym obiekcie. Projekty tego rodzaju realizowane są na dwa sposoby. Pierwszy z nich opiera się na systemach przewodowych, nazywanych także kanałowymi. Systemy tego rodzaju są przede wszystkim stacjonarne. Mogą być stosowane zarówno do zapewnienia odpowiedniej wentylacji na pojedynczym stanowisku, jak i w całej strefie lub pomieszczeniu. Drugi sposób zakłada wykorzystanie urządzeń o wysokim stopniu autonomii. Zazwyczaj są one przenośne. W ich skład wchodzą między innymi niestacjonarne odciągi miejscowe. Popularnym rozwiązaniem są także aparaty filtracyjno‐wentylacyjne. Co do zasady działania, systemy wentylacji przemysłowej dzielą się na naturalne i mechaniczne, przy czym zdecydowanie najczęściej spotykany jest drugi z wymienionych wariantów.

Oceń artykuł (1)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz