Artykuł sponsorowany

Sposoby prawne na uciążliwych sąsiadów

Sposoby prawne na uciążliwych sąsiadów

Problemy z sąsiadami rozwiązujemy zazwyczaj polubownie, ale jeśli wszystkie inne środki zawodzą, musimy niestety wkroczyć na ścieżkę prawną. By na zapowiedziach się nie skończyło, a problem został ostatecznie rozwiązany, warto znać zapisy kodeksu cywilnego, które pozwolą nam na ukrócenie sąsiedzkich niesnasek.

Które artykuły kodeksu cywilnego regulują sprawy sąsiedzkie?

Większość Polaków wprowadza w czyn powiedzenie „wolnoć Tomku w swoim domku”. Niestety, bardzo często prowadzi to do problemów z sąsiadami, którym takie podejście może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Uporczywe hałasy, zakłócanie ciszy nocnej czy dewastowanie budynku to jedne z najczęściej spotykanych zarzutów. Jeśli nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia samodzielnie, musimy skorzystać z porady prawnej u radcy prawnego. Kancelaria Radcy Prawnego Anna Chmiel oferuje nie tylko taką możliwość, ale również opcję poprowadzenia ewentualnej sprawy na przykład z powództwa cywilnego. Kodeks cywilny reguluje tak zwane prawo sąsiedzkie między innymi w artykule sto czterdziestym czwartym. Nakazuje on właścicielowi nieruchomości takie nią rozporządzanie i takie z niej korzystanie, aby nie zakłócało korzystania z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno‐gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Dobrym przykładem może być artykuł sto czterdziesty siódmy kodeksu cywilnego, który zabrania właścicielowi nieruchomości prowadzenia prac ziemnych w taki sposób, żeby to groziło sąsiednim nieruchomościom utratą oparcia.

Szczegóły na temat „prawa sąsiedzkiego” – immisje

Po wczytaniu się w artykuł sto czterdziesty czwarty kodeksu cywilnego otrzymamy szereg istotnych w omawianym typie spraw informacji. Dotyczą one na przykład zakazu szkodliwych immisji. Czym są jednak wspomniane immisje? Stanowią one ni mniej, ni więcej, jak oddziaływanie na nieruchomości sąsiednie niezwiązane z bezpośrednim na nie wtargnięciem, które zakłóca korzystanie z nich. Immisje mogą być związane z emitowaniem substancji czy hałasu, a także innymi rodzajami szkodliwego oddziaływania. Immisje dzielą się na materialne i niematerialne, negatywne i pozytywne oraz bezpośrednie i pośrednie. Hałas należy na przykład do pozytywnych, pośrednich immisji niematerialnych. Ich „pozytywność” nie dotyczy jednak korzyści płynących z ich emitowania, ale sposobu – pojawiają się bowiem na skutek aktywnego działania, a nie zaniedbań, jak immisje negatywne. Każda sprawa jest jednak inna i nie wszystkie immisje będą podstawą roszczeń. Konieczna jest więc rzetelna porada prawna uzyskana w kancelarii radcy prawnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz