Artykuł sponsorowany

Sposoby ocieplenia dachu

Sposoby ocieplenia dachu

Jeśli poddasze naszego domu ma być użytkowe, ktoś ma tam mieszkać lub np. pracować, to konieczne jest dokonanie odpowiedniego ocieplenia dachu. W przeciwnym razie utrzymanie ciepła w pomieszczeniach nie byłoby możliwe, a jego straty byłyby wręcz ogromne. Ocieplenie dachu wykonuje się na dwa sposoby. Warto je poznać i wybrać optymalny do swojego domu.

Ocieplenie dachu od wewnętrznej strony

Ta technika polega na rozmieszczeniu materiału izolacyjnego już po położeniu pokrycia, w przerwach pomiędzy krokwiami dachowymi. W ten sposób osiąga się również osłonięcie krokwi. Jednak należy pamiętać, że w ten sposób doprowadzamy na zmniejszenia wysokości pomieszczeń na poddaszu, jak również do znacznego zmniejszenia ich kubatury. W tej metodzie najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna. Najpowszechniej używa się mat lub też płyt posiadających gęstość pomiędzy 20 a 100 kg/m3. W przypadku wełny do poddaszy możemy mówić o korzystnym niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Doświadczona firma zajmie się tym za nas.

Innym rozwiązaniem jest metoda natryskowa. W tym celu ocieplenie dachu wykonywane jest z zastosowaniem materiału o nazwie celuloza lub też poliuretanową pianką otwartokomórkową bądź zamkniętokomórkową. To rozwiązanie zasługuje na uwagę, gdyż prace termoizolacyjne, zostają maksymalnie przyspieszone. Materiał, który nanosimy w taki właśnie sposób, wykazuje się wysokim poziomem elastyczności i niezwykle łatwo można z jego użyciem wypełnić wszelkie zakamarki.

Pomiędzy poszczególnymi krokwiami możemy również zastosować płyty z sztywnego polistyrenu lub poliuretanu, jednak nie mamy całkowitej pewności, że z czasem w wyniku użytkowania nie pojawią się pomiędzy nimi niewielkie szpary, które stworzą mostki termiczne i doprowadzą do utraty ciepła.

Izolowanie poddasza od strony zewnętrznej – nakrokwiowo

Wybierając takie rozwiązanie, konieczne jest zastosowanie izolacji, zanim zamontujemy nowe pokrycie dachowe, w tej metodzie stosowane są twarde płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS 300, styropianu EPS 100 lub 200, piany poliuretanowej PIR. Płyty mogą być mocowane do krokwi lub utwierdzane w sztywnym pokryciu. Następnie dokonuje się przytwierdzenia kontarłów przez izolację do krokwi.

Dzięki zastosowaniu tej metody, nie doprowadzamy do obniżenia się poziomu wysokości pomieszczeń w obrębie poddasza. Unikamy również pojawienia się mostów termicznych, jak również wykorzystując materiał izolacyjny dokładnie zakrywamy wszystkie elementy konstrukcyjne dachu. Jest to rozwiązanie zwiększające grubość poszycia dachowego, Dodatkowo jeśli w czasie prac spadnie deszcz, to zajdzie konieczność suszenia dachu przed rozpoczęciem prac dekarskich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz