Artykuł sponsorowany

Sposoby na żylaki kończyn dolnych

Sposoby na żylaki kończyn dolnych

Żylaki na nogach to dotkliwy problem, który dotyczy przede wszystkim pań, choć niekiedy i mężczyźni zmagają się z tym schorzeniem. Wiele osób regularnie odczuwa dyskomfort związany z niewydolnością żył. Niestety, problemy nasilają się z wiekiem i z czasem mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie na co dzień. Jak zapobiegać i jak najlepiej leczyć żylaki?

Żylaki kończyn dolnych to problem nie tylko kosmetyczny, ale także zdrowotny. Zmienione chorobowo odcinki żył są widoczne i wyraźnie wyczuwalne pod skórą. Nieleczone zazwyczaj powiększają się i powodują powstawanie groźnych obrzęków, a w drastycznych przypadkach prowadzą do owrzodzeń. Jak zapobiegać powstawaniu żylaków i jak je skutecznie leczyć?

Jak powstają żylaki?

Niestety, współczesny tryb życia sprzyja żylakom. Siedząca praca i brak ruchu to podstawowe przyczyny pojawiania się niewydolności żylnej. Pierwszym niepokojącym symptomem jest uczucie „ciężkości” nóg, które pojawia się zazwyczaj wieczorem. Następnie zaczynają nas trapić dolegliwości bólowe, pieczenie, a także skurcze łydek i obrzęki. Na skórze nóg pojawiają się poszerzone żyłki, które z czasem stają się większe i bardziej wypukłe. Co robić, żeby zapobiec powstawaniu żylaków?

Przede wszystkim ruch!

Najskuteczniejszym lekarstwem na problemy żylne jest ruch – spacery, pływanie, taniec czy jazda na rowerze to doskonały sposób na pobudzenie krążenia. Należy także przyjrzeć się swojej garderobie oraz diecie. Z szafy należy wyrzucić zbyt obcisłe spodnie, które utrudniają przepływ krwi, a z kuchni sól. Warto zamienić także gorącą kąpiel na chłodny prysznic i codziennie przez minimum 10 minut odpoczywać z nogami uniesionymi do góry.

Leczenie żylaków

Co jednak zrobić, gdy żylaki już pojawiły się na naszych nogach? Wówczas niezbędna jest wizyta u sprawdzonego specjalisty, który przeprowadzi stosowne badania oraz zadecyduje, jakie metody leczenia będą najkorzystniejsze. Tego typu usługi świadczy lek. Wojciech Król, chirurg naczyniowy. Z pewnością niezbędne będzie USG żył, które pozwali ocenić przepływ krwi oraz zaawansowanie choroby. Leczenie żylaków kończyn dolnych uzależnione jest od tego, jak bardzo rozwinięte jest schorzenie. W przypadku terapii zachowawczej można stosować opaski uciskowe, specjalne obcisłe pończochy oraz leczenie farmakologiczne. Inwazyjne leczenie polega na usunięciu żylaków.

Jeżeli zauważyłeś niepokojące objawy m.in.: uczucie ciężkości nóg, obrzęki, ból kończyn lub zaczerwienienie skóry łydek koniecznie zgłoś się do lekarza specjalisty. Szybka reakcja pozwoli skutecznie ograniczyć rozwój choroby. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego zadbaj o codzienną dawkę ruchu, nie noś zbyt obcisłych ubrań, unikaj soli i gorących kąpieli.

Oceń artykuł (3)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz