Artykuł sponsorowany

Sposoby leczenia łuszczycy

Sposoby leczenia łuszczycy

Łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry, czyli tzw. dermatoz. Nie jest chorobą zakaźną, ale za to ma charakter przewlekły, co oznacza, że raz skutecznie wyleczona, po pewnym czasie może znowu wrócić. Zdarza się także, że się samoistnie wycofuje i następuje całkowity zanik lub przynajmniej znaczące złagodzenie nawrotów objawów. W naszym artykule przeczytasz, jakie są najczęstsze przyczyny występowania łuszczycy oraz jakie są skuteczne metody leczenia jej objawów. 

Przyczyny powstawania łuszczycy

Pomimo wielu lat badań, przyczyny powstawania łuszczycy cały czas nie są do końca znane. Wiemy na pewno, że łuszczyca występuje głównie wśród mieszkańców Europy oraz Ameryki Północnej. Rzadko występuje Ameryce Południowej, Afryce czy na Dalekim Wschodzie. Choroba może występować zarówno u osób młodych, czyli przed 40. r. ż., jak i u osób starszych. Najczęściej powstawanie łuszczycy wiąże się z ogólnym stanem skóry chorego, jednak istnieje także bardzo wiele głosów wiążących pojawienie się łuszczycy ze stanem psychicznym chorego. Przede wszystkim z dużą ilością stresu i życiem w ciągłym napięciu. To by tłumaczyło, dlaczego przypadki łuszczycy najczęściej występują w krajach Zachodu. Zaobserwowano także, że skłonność do powstawania łuszczycy może być genetyczna, i jeżeli któryś z naszych członków rodziny borykał się z tą chorobą, to istnieje szansa, że my również kiedyś będziemy mieć podobne objawy.

Jakie są objawy łuszczycy?

Objawy łuszczycy polegają na bardzo szybkim narastaniu komórek skóry. U zdrowego człowieka dojrzewanie i obumieranie komórek skóry to proces, który trwa mniej więcej 28 dni. U osoby z objawami łuszczycy układ odpornościowy wysyła sygnał o konieczności wytwarzania i dojrzewania nowych komórek skóry, w momencie w którym stare nie zdążyły się jeszcze złuszczyć. Efektem tego są objawy chorobowe, które polegają na powstaniu grudek oraz łusek z martwych komórek skóry.

Powstanie zmian łuszczycowych możne występować na różnych częściach ciała. Najczęściej pojawia się na skórze, w miejscach, które są najbardziej narażone na urazy, czyli na kolanach i na łokciach, a także na skórze pod pachami i w pachwinach. Zmiany łuszczycowe mogą również występować na owłosionej skórze głowy. Łuszczyca bardzo często obejmuje także np. paznokcie. Ze względu na miejsce występowania objawów oraz ich charakter, obecnie wyodrębnia się aż cztery typy łuszczycy: najczęściej występującą Łuszczycę zwykłą, a także Łuszczycę krostkową, Łuszczycę erytrodermiczną oraz Łuszczycę stawową.

Leczenie łuszczycy

Żeby wyleczyć lub przynajmniej załagodzić objawy łuszczycy, konieczne jest udanie się do dermatologa. W takich miejscach jak np. Instytut Dermatologii w Krakowie, lekarze przeprowadzają leczenie objawów łuszczycy oraz dają pacjentom wskazówki, w jaki sposób dbać o skórę.

Leczenie łuszczycy najczęściej, przynajmniej na początku, ma charakter miejscowy. Celem przeprowadzanych działań jest przede wszystkim łagodzenie zaistniałych zmian. Na początku niezbędne jest usunięcie łusek pokrywających skórę pacjenta, ponieważ bez tego nie będą działały stosowane środki farmakologiczne, którymi pokrywana jest później skóra. Wspomniane środki farmakologiczne mają działanie przeciwzapalne, a ich stosowanie powoduje zahamowanie nadmiernego podziału komórek naskórka.

Czasami w celu leczenia łuszczycy stosuje się także leczenie ogólne, polegające na przyjmowaniu przez pacjenta odpowiednio dobranych antybiotyków, retinoidów, metotreksatu czy cyklosporyna. Często stosuje się także fototerapię, czyli naświetlanie powstałych zmian, generowanymi przez sztuczne źródła światła, promieniami UVA i UVB.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz