Materiał Partnera

Sposoby leczenia kontuzji

Sposoby leczenia kontuzji
Sport to zdrowie, a regularne zażywanie ruchu pomaga nam podtrzymać dobrą kondycję, utrzymać na odpowiednim poziomie masę ciała, a dodatkowo wzmacnia odporność, zapobiega rozwojowi wielu chorób układu krążenia i spowalnia starzenie.

Niestety, w przypadku zbyt intensywnych treningów, nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń, czy po prostu – zwykłego pecha, zdarza się, że łapiemy kontuzje. O tym, jak radzić sobie z najczęściej występującymi urazami, opowiada ekspert z księgarni Sportowo-Medyczna.pl

Skręcenie stawu skokowego

Tzw. skręcenie kostki to najpopularniejsza kontuzja, która dotyka nie tylko sportowców. Sposób leczenia skręcenia zależy od stopnia urazu. W lekkich skręceniach może obyć się nawet bez wizyty u lekarza. Najważniejsze jest ograniczenie chodzenia, gdyż uszkodzona torebka stawowa musi się zregenerować.

W celu złagodzenia dolegliwości bólowych i zmniejszenia opuchlizny warto trzymać uszkodzoną stopę wysoko. Wskazane jest też stosowanie kompresów chłodzących oraz maści przeciwbólowych. Można też usztywnić lekko staw za pomocą elastycznego bandaża lub opaski uciskowej. Jeśli jednak występuje bardzo silny obrzęk, ból i krwiak, należy udać się do ortopedy.

Uszkodzenie ścięgna Achillesa

Kolejną, bardzo częstą kontuzją nogi jest uszkodzenie ścięgna Achillesa. Do tego typu urazu można łatwo doprowadzić ćwicząc bez rozgrzewki. Objawia się przede wszystkim bólem, a czasem też opuchlizną widoczną na łydce, nieco powyżej kostki.

Leczenie polega na przykładaniu zimnych okładów i smarowaniu maściami przeciwzapalnymi. Przeciążone ścięgno należy unieruchomić i bezwzględnie oszczędzać. Jeżeli po kilku dniach ból i ograniczenie ruchu stopy nie ustępują, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Uszkodzenie więzadeł

Do naderwania, a nawet zerwania więzadeł dochodzi w sytuacji, w której zgięcie w stawie wychodzi poza anatomiczny zakres. Najbardziej narażone na naderwania są więzadła kolanowe – mówi specjalista z księgarni Sportowo-Medyczna.pl

Ból towarzyszący tego rodzaju kontuzji często całkowicie uniemożliwia chodzenie. Leczenie naderwanego więzadła jest podobne do kuracji skręconej kostki, zatem wymaga chłodzenia, usztywnienia i odpoczynku. Niestety, jeżeli więzadło uległo zerwaniu, konieczne będzie leczenie operacyjne.

Opisane wyżej kontuzje w obrębie nogi występują bardzo często, jednak leczenie jest względnie proste. Dużo poważniejszym urazem, spotykanym przede wszystkim u osób starszych, jest zwichnięcie stawu barkowego. W przypadku takiej kontuzji stanowczo odradzamy samodzielne leczenie. Kontuzjowaną kończynę należy ułożyć na temblaku i bezzwłocznie udać się do ortopedy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz