Materiał Partnera

Sposoby dzierżawienia sprzętu biurowego, wady i zalety tej inwestycji

Sposoby dzierżawienia sprzętu biurowego, wady i zalety tej inwestycji

Sprzęt biurowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki posiadaniu takich urządzeń jak drukarki czy kserokopiarki możliwe jest sprawne drukowanie ważnych dokumentów, np. umów. Jednak nie zawsze zakup specjalistycznego sprzętu jest możliwy, ponieważ jego ceny są dość wysokie. Dotyczy to przede wszystkim nowych firm. Wtedy opłacalne może być dzierżawienie urządzeń biurowych.

Jakie są rodzaje dzierżawienia urządzeń biurowych?

Wynajmowanie sprzętu biurowego odbywa się zazwyczaj na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy to leasing operacyjny. Oznacza on wydzierżawienie kserokopiarki lub drukarki od konkretnej firmy w taki sposób, że nie będą one dodane do naszego bilansu. Po wygaśnięciu umowy firma, która użytkowała sprzęt, ma możliwość jego kupna, aczkolwiek koszt urządzenia będzie obliczany przez leasingodawcę. Wpływ na wysokość ceny mają m.in. warunki dotychczasowej umowy, amortyzacja, zużycie urządzenia czy popyt na rynku. Dzierżawa operacyjna jest korzystna dla przedsiębiorstw, które nie potrzebują na stałe urządzenia biurowego, a chcą wypożyczać coraz to nowsze modele.

Innym rodzajem dzierżawy jest leasing finansowy. Ta forma wypożyczania sprzętu bardziej przypomina pożyczkę. Miesięczny koszt wynajmu jest wyższy ze względu na stuprocentowe finansowanie kosztów sprzętu. Z tego rodzaju dzierżawy korzystają firmy, których celem jest zakupienie sprzętu biurowego po wygaśnięciu wynajmu, po cenie określonej w umowie.

Zalety i wady dzierżawienia urządzeń biurowych

Wynajem drukarek i kserokopiarek ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że nie korzystamy z przestarzałych urządzeń. Firmy wypożyczające sprzęt biurowy oferują swoim klientom wyspecjalizowane produkty, które są zaawansowane technologicznie. Dzięki temu mamy pewność, że kserokopiarki, które wypożyczyliśmy zawsze będą gwarancją najwyższej jakości wydruków. Oferowane przez firmę Copy Serwis z Koszalina dzierżawienie sprzętu biurowego to także rozwiązanie korzystne pod względem ekonomicznym, ponieważ małe firmy mają możliwość korzystania z wydajnych urządzeń przy jednocześnie niskich kosztach. To nie byłoby możliwe bez wynajmu urządzeń, ponieważ nie należą one do tanich i niewielu przedsiębiorców zdecydowałoby na ich zakup. Oprócz tego wypożyczenie kserokopiarek i drukarek to duży komfort. Związane jest to między innymi z brakiem koniczności naszego zaangażowania w serwisowanie urządzeń biurowych i ich naprawę, a do tego nie musimy martwić się o ich odsprzedaż i utylizację. W przypadku, gdy chcemy bardziej rozwiniętego urządzenia, które umożliwia uzyskanie większej wydajności, wystarczy porozumieć się z dostawcą.

Jednak dzierżawa sprzętu biurowego ma także swoje minusy. Zazwyczaj są one wynikiem nieprzemyślanych decyzji. Małe firmy często decydują się na podpisanie sztywnych umów z firmami udostępniającymi urządzenia biurowe, co niekorzystnie wpływa w przypadku rozwoju firmy. Niekiedy okazuje się, że dysponujemy kserokopiarką, której wydajność wystarcza na potrzeby kilku pracowników, a w przypadku zatrudnienia nowych osób, taki sprzęt może być niewystarczający. Wówczas konieczne może być kupno lub wypożyczenie drugiego urządzenia. Sytuacja może być również zupełnie odwrotna. Niektórzy zbyt pochopnie wynajmują dwie kserokopiarki lub drukarki, a później okazuje się, że jedna z nich jest zupełnie niepotrzebna.

Opracowanie:
Koszalin, Przemysłowa 5
tel. 94 341 39 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz