Artykuł sponsorowany

Sposób na wykończenie domu – elewacja w dwóch odsłonach

Sposób na wykończenie domu – elewacja w dwóch odsłonach

Elewacja ma za zadanie nie tylko estetycznie wyglądać, ale również odpowiednio chronić ściany przed ich nadmiernym niszczeniem. Ceny jej wykończenia wahają się od dwudziestu do kilkuset złotych za metr. Nim podejmie się właściwą decyzję, warto wziąć pod lupę dwa najpopularniejsze materiały stosowane przy elewacji, aby poznać wszystkie ich wady i zalety.

Tynk czy okładzina?

Ogólnodostępnym i najtańszym materiałem elewacyjnym jest tynk. Za jego popularnością stoi nie tylko cena, ale również łatwość kładzenia. Tynkowaną elewację jest w stanie zrobić osoba z małym doświadczeniem, lecz potrzebne są do tego odpowiednie warunki atmosferyczne. Podczas upałów tynk może zbyt szybko zasychać i sprawiać problemu. Jeśli chodzi o okładziny, ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Dobrze założona okładzina jest trwalsza i solidniejsza od tynku. Daje ona efekt profesjonalnego wykończenia, może imitować drewno, beton czy inne ładne wizualnie materiały budowlane.

Tynki elewacyjne – duże pole do popisu

W obrębie tynków elewacyjnych wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje, które różnią się ceną, trwałością oraz ogólnym wyglądem.

  1. Tynki cienkowarstwowe – zwykle stosowane przy ścianach dwuwarstwowych. Wśród tej grupy, należy być ostrożnym wobec tynków mineralnych, które mogą przepuszczać wodę. Lepiej nie stosować ich, jeśli budynek nie był zabezpieczany wełną mineralną. Lepszym zabezpieczeniem przed wilgocią będą elastyczne tynki akrylowe oraz ich droższe odpowiedniki: silikonowe i silikatowe.
  2. Tynki grubowarstwowe – jest to najpopularniejszy rodzaj tynku, powszechnie stosowany do większości elewacji. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swoją grubość nie nadaje się w przypadku ścian dwuwarstwowych.

Prócz stosunkowo niskiej ceny rozpoczynającej się już od 20zł za metr, tynki dają również duże pole do popisu ze względu na możliwość pokrycia ich farbą akrylową. W ten sposób można osiągnąć niemal każdy kolor elewacji.

Okładzina elewacyjna – rodzaje

Okładziny z wyglądu prezentują się nieco bardziej luksusowo niż tynki. Są trwalsze, ale należy pamiętać, że aby zmienić wygląd elewacji, trzeba będzie wymienić całą okładzinę, gdyż nie ma możliwości malowania jej w taki sposób jak tynki. Wyróżniamy trzy popularne rodzaje okładziny elewacyjnej:

  1. Kwarcowa – imitująca spiek lub alkobond.
  2. Akrylowa – imitująca beton.
  3. Mineralna – imitująca drewno.

Koszty zakładania okładziny są o wiele wyższe niż w przypadku zwykłego tynkowania.

Gdzie szukać dobrych pracowników budowlanych?

Tak, jak tynkowanie może przeprowadzić niemal każda ekipa budowlana, do założenia okładziny potrzeba nieco więcej doświadczenia. Warto rozejrzeć się za firmami, które świadczą usługi od lat i posiadają wiele pozytywnych opinii oraz zadowolonych klientów. Przykładem może być ABC Elewacje, świadcząca profesjonalne usługi budowlane. Ze względu na posiadanie własnych materiałów do wykończenia elewacji, firma może zagwarantować ich trwałość i niezawodność.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz