Sposób na upał w domu, czyli jak ochłodzić mieszkanie w 5 krokach?

Sposób na upał w domu, czyli jak ochłodzić mieszkanie w 5 krokach?

Z nieba leje się żar, a ty w ciągu dnia nie możesz wytrzymać we własnym mieszkaniu? Upał daje ci się we znaki, więc nawet wieczorem nie możesz zasnąć? Wiele osób ma z tym problem. Poznaj kilka cennych wskazówek, jak szybko i skutecznie schłodzić mieszkanie podczas rekordowych upałów. Zastosuj porady i ciesz się przyjemnym chłodem w pomieszczeniu przez całe lato. 

1. Wietrz mieszkanie

Najlepszym sposobem na to, jak ochłodzić mieszkanie, jest porządne wywietrzenie wszystkich pomieszczeń. Jeśli okna mieszkania wychodzą na przeciwległe strony, otwórz okna i drzwi w pokojach i zrób przeciąg. W ten sposób szybko dojdzie do wymiany gorącego powietrza na świeże. Pamiętaj, by zadbać o bezpieczeństwo i nie doprowadzać do trzaskania drzwiami. Gdy twoje mieszkanie ma okna jedynie na jedną stronę, otwórz drzwi na korytarz.

Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni czas, by schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji? Godziny południowe odpadają. Wieczór też nie jest dobrą porą, bo wtedy ziemia oddaje ciepło. Wietrzenie najlepiej przeprowadzić w nocy, jednak nie zawsze jest to możliwe. Warto trzymać się jednej zasady. Jeśli twoje mieszkanie znajduje się od strony wschodniej, wietrz je wczesnym rankiem i po południu. Jeśli mieszkasz od zachodu, rób przeciąg tylko do południa.

2. Zainstaluj rolety wewnętrzne i zewnętrzne

Zwykłe zasłony mogą się nie sprawdzić, by schłodzić pokój. Rolety z tkanin syntetycznych też nie zdadzą egzaminu, ponieważ jedynie zaciemniają pomieszczenie, ale nie chronią przed ciepłem. Szyby okienne szybko się nagrzewają i oddają ciepło do pokoju. Lepsze będą specjalne rolety termoizolacyjne.

Jeszcze lepsze zabezpieczenie przed słońcem dają rolety zewnętrzne, które wymagają specjalnego montażu. Takie rolety mają wiele zalet. Nie tylko zabezpieczą przed gorącymi promieniami słonecznymi latem, ale także sprawdzą się zimą, gdy będą chroniły pomieszczenie przed chłodem.

Dowiedz się, jakie rolety wybrać.

3. Zabezpiecz okna folią

Rolety nie pomagają, więc problem, jak ochłodzić mieszkanie w upał wciąż spędza ci sen z powiek? Pomyśl o zastosowaniu okiennej folii przeciwsłonecznej. Taką folię możesz zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz okna. Pamiętaj, jednak że te zewnętrzne są bardziej skuteczne. Cienka warstwa metaliczna, którą są pokryte, odbija promienie słoneczne.

Na nowoczesnych budynkach montowane są specjalne folie niezawierające metalu. Czasem stosuje się również folie lustrzane. Folia ma wiele zalet, jednak musi być koniecznie zamontowana przez specjalistę, co wiąże się z kosztami. Tańszą alternatywą, którą możesz zastosować samodzielnie, jest zawieszenie białej tkaniny na oknie.

4. Nawilżaj powietrze

W upalne dni bardzo ważne jest nawilżanie powietrza. Suche powietrze utrudnia oddychanie, więc odpowiedni poziom nawilżenia może przynieść wyraźną ulgę. Jednym ze sposobów na poprawienie komfortu w nagrzanym pomieszczeniu jest ustawienie miski z wodą w oknie. Wcześniej dodaj do wody kilka kropli odświeżającego olejku. Może to być olejek eukaliptusowy.

Jeśli taki sposób nie będzie dla ciebie wystarczający, zainwestuje w profesjonalny nawilżacz powietrza. Dowiedz się, jaki nawilżacz powietrza wybrać do swojego mieszkania.

5. Postaw na klimatyzację

Powyższe wskazówki wciąż nie pomagają w ochłodzeniu mieszkania? Rozwiązaniem jest zainstalowanie klimatyzacji lub zakup przenośnego klimatyzatora. Klimatyzacja ma wiele zalet. Pozwala szybko i skutecznie schłodzić mieszkanie, a nowoczesne systemy nie generują wysokich kosztów. Są wygodne w użytkowaniu, jednak klima nie sprawdzi się u każdego, ponieważ niektóre osoby są wrażliwe na działanie klimatyzacji. Należy pamiętać, że urządzenie wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia.

Przeczytaj, jaki klimatyzator przenośny wybrać do mieszkania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz