Artykuł sponsorowany

Sporządzenie testamentu u notariusza w 2021 roku – ile kosztuje i jakie dokumenty przygotować?

Sporządzenie testamentu u notariusza w 2021 roku – ile kosztuje i jakie dokumenty przygotować?

Testament pozwala na swobodne rozporządzenie s­woim majątkiem na wypadek śmierci. To właśnie w nim spadkodawca wskazuje osoby, które mają odziedziczyć majątek po jego śmierci. Sporządzenie testamentu w kancelarii notarialnej sprawia, że zyskuje on charakter dokumentu urzędowego i daje pewność, że wszelkie formalności zostaną wykonane należycie, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów. Podpowiadamy, jak wygląda sporządzenie testamentu u notariusza w 2021 roku.

Sporządzenie testamentu u notariusza – procedura

Sporządzenie testamentu wiąże się z osobistym stawieniem w wybranej kancelarii notarialnej. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to notariusz może po wcześniejszym uzgodnieniu przyjechać do nas, np. w przypadku pobytu w szpitalu. Warto jednak nadmienić, że taka czynność będzie się wiązała z dodatkowymi kosztami. Sporządzenie testamentu notarialnego to przede wszystkim gwarancja, że dokument nie zostanie przez kogoś ukryty lub zniszczony. Przepisy dają możliwość wpisania informacji o testamencie do prowadzonego przez Krajową Radę Notarialną Notarialnego Rejestru Testamentów.

W rozmowie z Kancelarią Notarialną Notariusz Anny Karczewskiej w Krakowie dowiadujemy się, że: najlepszym sposobem uregulowania spraw majątkowych – z uwagi na ciągły brak w systemie prawa instytucji darowizny na wypadek śmierci – jest dokonanie tego jeszcze za życia. Natomiast, jeżeli chcemy, aby skutek nastąpił dopiero z chwilą naszej śmierci, wówczas sporządzenie testamentu zawierającego zapis windykacyjny okazuje się jedynym sposobem rozrządzenia naszym majątkiem na wypadek śmierci.

Testament sporządzony u notariusza wiąże się z wyeliminowaniem ryzyka jego unieważnienia z powodu braków formalnych. Wszelkie wymogi sporządzenia testamentu określa prawo o notariacie, które mówi również, że testament musi zostać odczytany i podpisany w obecności notariusza. Jakie zapisy powinny znaleźć się w testamencie? Otóż obowiązkową informacją jest data i miejsce sporządzenia aktu notarialnego. W każdym akcie musi znaleźć się imię, nazwisko oraz siedziba kancelarii notarialnej, w której sporządzany jest testament. W kolejnej części muszą znaleźć się dane osób, które biorą udział w akcie. Co więcej, należy umieścić w nim oświadczenia stron, z ewentualnym powołaniem się na okazane przy akcie dokumenty, stwierdzenie, na żądanie stron, faktów i istotnych okoliczności, które zaszły podczas spisywania testamentu, oraz stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany. Podpisy składają osoby biorące udział w akcie, osoby obecne przy jego sporządzaniu oraz notariusz.

Ile kosztuje sporządzenie testamentu i jakie dokumenty należy przygotować?

Za sporządzenie testamentu notariusz pobiera opłatę w wysokości ustalonej na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. W przypadku wykonania dodatkowych czynności jest ona powiększona o przewidzianą za nie w taksie kwotę. Warto dodać, że wszelkie opłaty wynikające z w/w Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości mogą być negocjowane.

Notariusz przed przystąpieniem do wykonywania czynności ma obowiązek sprawdzenia tożsamości osoby, która chce sporządzić testament. W celu dokonania tej czynności notarialnej konieczne jest dostarczenie do kancelarii kompletu dokumentów, m.in. dowodu osobistego, paszportu, karty pobytu. Dane niezbędne notariuszowi do sporządzenia testamentu to dane osoby testatora, tj. imiona, nazwiska, imiona rodziców, obywatelstwo adres zamieszkania, PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości oraz dane spadkobiercy, tj. imiona, nazwiska, imiona rodziców, PESEL lub data urodzenia, a w przypadku osoby prawnej – nazwa firmy, numery rejestru, REGON i adres siedziby. Wszelkie dokumenty i dane niezbędne do sporządzenia aktu notarialnego powinny być dostarczone do kancelarii z odpowiednim wyprzedzeniem umożliwiającym jego prawidłowe przygotowanie. W przypadku, gdy dokumenty zostały dostarczone w kopiach lub elektronicznie, ich oryginały powinny zostać okazane notariuszowi podczas dokonywania czynności.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz