Artykuł sponsorowany

Sporządzanie pism procesowych – apelacje i pozwy pod kontrolą

Sporządzanie pism procesowych – apelacje i pozwy pod kontrolą

W życiu firmy, a czasem w życiu prywatnym zdarzają się sytuacje, kiedy chcąc dochodzić swoich praw, musimy napisać pismo procesowe. Warto zatem mieć rozeznanie w czynnościach procesowych w postępowaniu cywilnym, aby sporządzony przez nas dokument był ważny. Zobaczmy, co na ten temat mówi prawo? Czy pomoc prawnika jest tutaj konieczna?

Sporządzanie pism urzędowych przysparza dość dużo stresu. Niejednokrotnie okazuje się, że poświęcamy temu zajęciu ogromną ilość naszego czasu, aż kształt, wymowa, forma będzie tym, czego oczekujemy. Podobnie rzecz się ma z pismami procesowymi. Myślimy, że skoro mamy umiejętność tworzenia różnego rodzaju pism urzędowych, załatwiliśmy pozytywnie dzięki nim sprawy w urzędach, to również w pismach wyjaśniających w sprawach sądowych poradzimy sobie.

Rzeczywistość jednak jest inna. Mija godzina, za godziną a nam wydaje się, że utknęliśmy w martwym punkcie. Od czego zacząć, jakie sprawy poruszyć, jakiego języka użyć? Pytania mnożą się, troją i aby sprawy potoczyły się po naszej myśli najlepiej, najszybciej i najbezpieczniej zasięgnąć jest porady prawnika. W biurze radcy prawnego dostaniemy nie tylko wyczerpującą poradę prawną, czym jest pismo procesowe, ale również doświadczeni prawnicy pomogą nam napisać pismo procesowe stosowne do sprawy. Przykładem miejsca, które służy pomocą w interpretacji prawa cywilnego, jak również sporządzaniu różnego dokumentów na potrzeby sądy jest Kancelaria Radcy Prawnego Wojciech Chojnowski.

Czym jest pismo procesowe, jakie są jego rodzaje?

Pismami procesowymi nazywamy dokumenty, które kierują do sądu uczestnicy postępowania poza prowadzoną rozprawą. To w nim zawarte są wszelkie najważniejsze oświadczenia stron w sprawie sądowej. W praktyce sądowej wyróżnia się kilka rodzajów pism procesowych, których w sprawie cywilnej, formę, zakres reguluje Kodeks postępowania cywilnego.

Do najczęściej sporządzanych dokumentów na potrzeby sprawy sądowej zalicza się m.in.:

  • pozew i odpowiedź na pozew

  • apelacja i odpowiedź na apelację,

  • sprzeciw bądź też zarzuty wobec nakazu zapłaty

  • skarga kasacyjna.

Istotną wiedzą, która pomoże nam w wygraniu sprawy, jest świadomość, iż wyróżnia się pisma procesowe zwykłe (regulowane przepisami art. 126 k.p.c.) i kwalifikowane, które poza regulacjami w art. 126 k.p.c muszą spełniać  dodatkowe warunki (np.: art. 187 k.p.c. w przypadku pozwu, czy też art. 368 k.p.c. – w przypadku apelacji).

Nie trzymasz formy, regulacji – przegrywasz rozprawę.

Jak widać, samo rozpoznanie, jaki rodzaj pisma potrzebujemy, może nastręczać nie lada problemu, a spełnienie warunków pism procesowych wymaga większej niż ogólnie zebranej z sieci i czasopism wiedzy. Dobrze skonstruowane pismo procesowe wymaga doświadczenia w ich sporządzaniu, rozeznania w wielu podobnych do naszej spraw, jak i znajomości specyfiki podległej nam jednostki sądowej. Gwarancję sukcesu daje kontakt, zlecenie napisania pisma procesowego doświadczonej kancelarii radcy prawnego. Dzięki czemu zyskujemy jeszcze jedną, istotną przewagę nad przebiegiem sprawy – odpowiedzialność za poprawne, terminowe złożenie pisma do sądu spoczywa na radcy prawnym, co w razie potrzeby możemy wykorzystać w sądzie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz