Artykuł sponsorowany

Sporządzanie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia Kancelaria Notarialna Renata Kuczera-Nowak

Sporządzanie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia Kancelaria Notarialna Renata Kuczera-Nowak

Jedną z czynności, które podejmuje notariusz, jest sporządzanie aktu poświadczenia dziedziczenia, który pozwala nabyć spadek po zmarłym bez konieczności przeprowadzania rozprawy sądowej. Uprawniona do takiej czynności jest Notariusz Renata Kuczera-Nowak. Sprawdź kilka ważnych informacji o tym dokumencie!

Co jest niezbędne do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia?

Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia to dokument potwierdzający nabycie prawa do spadku, co umożliwia uniknięcie przeprowadzania sądowej rozprawy podziału spadku. Jego sporządzenie można zlecić jedynie uprawnionemu notariuszowi, czego przykładem jest Notariusz Renata Kuczera-Nowak.

Do przygotowania aktu niezbędny będzie akt zgonu spadkodawcy oraz zaświadczenie o numerze pesel, którego funkcję może spełnić także unieważniony dowód osobisty zmarłego. Potrzebny może okazać się także akt małżeństwa i numery ksiąg wieczystych ewentualnych nieruchomości wchodzących w skład spadku. Do stworzenia aktu poświadczenia dziedziczenia potrzebna jest obecność i zgoda każdej osoby mającej udział w spadku. Jeśli okaże się, że istnieje spór dotyczący podziału majątku, notariusz nie może wystawić aktu dziedziczenia i konieczne jest wejście na drogę sądową.

Każdy spadkobierca musi przedstawić notariuszowi swój dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia oraz ewentualnie odpis aktu małżeństwa, jeśli pozostaje w związku małżeńskim. Jeśli zmarły za życia spisał testament, w którym zawarł swoją wolę podziału majątku, należy przedstawić go notariuszowi.

Akt poświadczenia dziedziczenia - co zawiera?

Zgodne stawienie się u notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia to sposób na znaczną oszczędność czasu i nerwów, dzięki uniknięciu sądowego sporu o podział majątku. Kancelaria Notarialna Renata Kuczera-Nowak to miejsce, gdzie bez problemu można uzyskać pomoc w tej sprawie.

Pełny dokument musi zawierać:

  • zgodne żądanie poświadczenia dziedziczenia złożone przez spadkobierców,

  • oświadczenia o znanych testamentach spadkodawcy lub ich braku,

  • oświadczenie, że uprzednio nie zostało wydane żadne stwierdzenie nabycia spadku,

  • oświadczenie o wejściu w skład spadku gospodarstwa rolnego i spełniania warunków do dziedziczenia,

  • oświadczenie o możliwych elementach składowych spadku położonych za granicą,

  • oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku,

  • informacja o pouczeniu spadkobierców przez notariusza o odpowiedzialności karnej za przekazanie nieprawdziwych informacji.

Warto pamiętać, że każda sprawa nabycia spadku może być indywidualna i wymagać dodatkowych czynności, dlatego należy udać się do uprawnionego notariusza, przekazać mu wszystkie niezbędne informacje i dokumenty, by dopełnił koniecznych formalności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz