Artykuł sponsorowany

Sporządzanie apelacji od wyroków prawa cywilnego w kancelariach radców prawnych

Sporządzanie apelacji od wyroków prawa cywilnego w kancelariach radców prawnych

Apelacje od wyroków sądowych to środek odwoławczy, który stosowany jest zarówno w przypadku skomplikowanych i zawiłych spraw z różnych gałęzi prawa cywilnego, jak i tych mniej złożonych, takich jak na przykład naruszenie dóbr osobistych. W celu sporządzenia odpowiedniego pisma procesowego należy udać się do wyspecjalizowanych kancelarii radców prawnych, które świadczą usługi sporządzania apelacji.

Czym jest apelacja?

Apelacja stanowi w polskim prawie podstawowy środek odwoławczy, który ma na celu ponowne rozpoznanie danej sprawy, w tych samych granicach, w jakich rozpatrywał ją sąd I instancji. Należy zatem apelację traktować nie jako osobny i odrębny proces sądowy, ale jako przedłużenie tego pierwotnego, który rozpatrywany jest powtórnie w sposób bardziej wnikliwy, z uwzględnieniem innych czynników interpretacyjnych. Warto wiedzieć, że w sądzie apelacyjnym może być rozpatrywana cała sprawa i wszystkie fakty wchodzące w jej skład, lub tylko to, co zostało ustalone w ramach postępowania w sądzie I instancji.

Sporządzanie apelacji

Apelacja jest szczególnym pismem procesowym, które musi składać się z formalnych elementów ogólnych i szczególnych. Oznacza to, że prawidłowo sporządzona apelacja powinna spełniać wszystkie wymogi przewidziane w art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego oraz w art. 368. To dlatego przygotowywaniem apelacji zajmują się kancelarie adwokackie i kancelarie radców prawnych. Warto zatem powierzyć sprawę sporządzenia apelacji takim podmiotom jak Alina Saracka Kancelaria Radcy Prawnego, która posiada doświadczenie między innymi w sporządzaniu odwołań, zażaleń, skarg kasacyjnych, a także apelacji. To właśnie radcy prawni muszą terminowo przygotować apelację, która jako środek odwoławczy występuje w dwóch typach:

  • aplikacja dewolutywna – wniesienie apelacji skutkuje przeniesienie sprawy do wyższej instancji,
  • aplikacja suspensywna – ma za zadanie wstrzymać uprawomocnienie się orzeczenia.

Kroki przy sporządzaniu apelacji

Podstawowym krokiem przy sporządzaniu apelacji jest pismo, stanowiące wniosek o uzasadnienie wyroku. W ten sposób otwiera się możliwość sporządzenia apelacji – pismo zawierające wniosek o uzasadnienie wyroku musi zostać dostarczone do sądu w ciągu tygodnia od ogłoszenia wyroku. Dopiero po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem radca prawny może przystąpić do działań związanych ze sporządzaniem apelacji. Jej treść to między innymi wskazanie całego skarżonego wyroku bądź oznaczenie, która z części tegoż wyroku jest w apelacji skarżona. Usługi radcy prawnego są w przypadku apelacji bardzo potrzebne między innymi z tego względu, iż pismo to musi mieć zachowane wszystkie zasady pisma procesowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz