Artykuł sponsorowany

Sporządzanie aktu poświadczenia dziedziczenia w Kancelarii Notarialnej Adam Rusek

Sporządzanie aktu poświadczenia dziedziczenia w Kancelarii Notarialnej Adam Rusek

Odejście bliskich osób, najczęściej rodziców jest zawsze bardzo bolesnym doświadczeniem, nawet kiedy nie jest się już dzieckiem, tylko osobą dorosłą. Wtedy po okresie żałoby, trzeba uporządkować wszelkie sprawy spadkowe. Od 2009 roku można udać się do Kancelarii Notarialnej Adam Rusek i sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, zamiast konieczności oczekiwania wydania takiego dokumentu przez sąd. Sprawdź, co dokładnie warto o tym wiedzieć.

Akt poświadczenia dziedziczenia – co oznacza w praktyce?

Strata najbliższych krewnych – czyli rodziców, jest ogromnym ciosem, który przynosi wiele bólu i cierpienia. Jednakże, po zorganizowaniu pogrzebu oraz okresie żałoby, trzeba dopełnić wszelkich formalności dotyczących kwestii spadkowych, który ma nie tylko wartość finansową, ale bardzo często również sentymentalną. Stan prawny nieruchomości oraz cennych ruchomości można uregulować poprzez sporządzanie aktu poświadczenia dziedziczenia, który można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich – na drodze sądowej, poprzez wydanie specjalnego orzeczenia. Cechuje się to zazwyczaj długim okresem oczekiwania. Z kolei drugi, najszybszy i najlepszy sposób to udanie się od kancelarii notarialnej, co jest możliwe od 2009 roku. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne i zyskuje wielu zwolenników, gdyż notariusz jest zawodem zaufania publicznego.

Aby Kancelaria Notarialna Adam Rusek mogła sporządzić takiego rodzaju akt, konieczne jest dostarczenie niezbędnych dokumentów zmarłego dotyczących, które dotyczą posiadanego przez niego majątku oraz ksiąg wieczystych nieruchomości i gruntów. Ponadto, istotną informacją jest fakt, że wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia jest możliwe, kiedy wszyscy spadkobiercy ustawowi i testamentowi (jeżeli zmarły spisał ostatnią wolę) wyrażą na to zgodę. Ponadto, konieczne jest ich osobiste wstawienie się do kancelarii notarialnej, gdzie notariusz ma obowiązek sprawdzenia i potwierdzenie ich tożsamości W tym celu niezbędne jest okazanie dowodów osobistych oraz skróconych aktów urodzenia i małżeństwa, co dotyczy osób pozostających w formalnych związkach.

O czym warto wiedzieć w kontekście sporządzania aktu poświadczenia dziedziczenia?

W przypadku, kiedy zmarły członek rodziny zostawił testament szczególny, to sporządzenie poświadczenie dziedziczenia w kancelarii notarialnej nie jest możliwe lub gdy śmierć miała miejsce przed 1 lipca 1984 roku. We wszelkich innych przypadkach, można uniknąć postępowania sądowego i udać się do Kancelarii Notarialnej Adam Rusek z Kielc w województwie świętokrzyskim. Akt poświadczenia dziedziczenia powinien zawierać: dzień, miesiąc i rok oraz miejsce sporządzenia aktu, a także wszelkie dane szczegółowe notariusza oraz spadkobierców, np. numer PESEL. W razie dziedziczenia testamentowego niezbędne jest określenie formy testamentu oraz tytuł powołania do spadku i wysokość udziałów. 

Opracowanie:
Kielce, Chęcińska 9 lok. 2
tel. 663 025 025
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz