Artykuł sponsorowany

Spływ kajakowy – przygoda do której warto się przygotować

Spływ kajakowy – przygoda do której warto się przygotować

Aktywny wypoczynek to coraz chętniej oraz coraz częściej wybierana forma spędzania wolnego czasu, zarówno w przypadku długiego urlopu, jak i kilku dni lub weekendu. Niemniej jednak kategoria kryjąca się pod tym mianem jest niezwykle obszerna, a co za tym idzie sposobów na wypoczynek połączony z różnego rodzaju aktywnością fizyczną jest bez liku. Nie da się przy tym ukryć, że niewiele jest równie uniwersalnych i atrakcyjnych pod wieloma względami aktywności, które można realizować samodzielnie lub z rodziną, bądź też grupą przyjaciół, jak spływy kajakowe.

Jak to jest ze spływami kajakowymi

Za pierwszych kajakarzy uważa się Eskimosów, którzy w swoich kajakach przemieszczali się po zbiornikach wodnych już przed wiekami. Obecne konstrukcje, wzorowane na łodziach Eskimosów, pojawiły się w Europie w latach 50-tych XIX w, zaś prekursorem kajakarstwa w Polsce był etnograf Zygmunt Gloger. Współczesne kajakarstwo przyjmuje różnoraką formę – od kajakarstwa klasycznego, poprzez górskie, aż po żeglarstwo kajakowe lub freestyle. Dodatkowo od 1936 roku kajakarstwo klasyczne stało się dyscypliną olimpijską,
a w 1972r dołączyło do niego również kajakarstwo górskie. Nie da się jednak ukryć, że jedną z najpopularniejszych form aktywności tego typu są spływy kajakowe, których organizacją zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak Turystyka Aktywna Wodniak. Sport ten należy do bardzo bezpiecznych form aktywności nad wodą, które nie wymagają zbyt dużego doświadczenia, kondycji czy ogromnej sprawności fizycznej. Oczywiście to jak wygląda spływ kajakowy zależy przede wszystkim od tego jak długi odcinek będzie wymagał przepłynięcia oraz w jakim miejscu i czasie będzie on organizowany. Wynika to z faktu, że oferta organizatorów tego typu aktywności może obejmować trasy kilkukilometrowe, ale także takie, które mają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów, a co za tym idzie krótsze wyprawy kajakowe trwają zazwyczaj jeden dzień, podczas gdy inne wycieczki mogą trwać nawet i kilka dni. Dlatego też wybór rodzaju oraz długości spływu kajakowego, w dużej mierze zależeć będzie od tego na ile jesteśmy sprawni, ile mamy czasu i jak długo chcielibyśmy pływać w kajaku.           

Wyruszasz na spływ kajakowy? Nie zaniedbuj przygotowań

Kajak charakteryzuje się co prawda stosunkowo niepozorną konstrukcją, niemniej jednak jego budowa pozwala na przechowywanie bagaży w wolnej przestrzeni na dziobie lub rufie, co sprawia, że każdy uczestnik wyprawy może i powinien zabrać na spływ kajakowy kilka niezbędnych akcesoriów. Oczywiście lista ta będzie różnić się w zależności od przewidywanego czasu trwania i rodzaju wycieczki, przy czym wybierając się na spływ kajakiem, nawet jednodniowy, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, w które należy się wyposażyć. Są to przede wszystkim:

  • kapok – zapewniający bezpieczeństwo w przypadku nieplanowanej kąpieli. Dotyczy to przede wszystkim osób, które nie umieją pływać,
  • właściwy strój – najlepiej wygodną odzież sportową oraz stój kąpielowy. Warto także zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Nie należy też zapominać o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy,
  • odpowiednią ilość wody pitnej i łatwy do przechowania oraz zjedzenia posiłek,
  • torba lub plecak wodoodporny, w który spakujemy niezbędne akcesoria,
  • apteczka z podstawowym wyposażeniem,
  • krem chroniący przed działaniem promieni słonecznych,
  • preparat odstraszający insekty oraz łagodzący efekty po ugryzieniach, np. komarów,
  • rękawiczki bez palców – chroniące dłonie przed odciskami powstającymi podczas wiosłowania,
  • odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią telefon i mapę terenu,
  • w zależności od długości wyprawy warto rozważyć zabranie ze sobą niezbędnego sprzętu biwakowego oraz gotówki i dokumentów.

Spływy kajakowe to niezwykle przyjemna i relaksująca forma spędzania wolnego czasu, która pozwala na obcowanie z przyrodą oraz zupełnie inne spojrzenie na krajobraz. Warto jednak pamiętać, że wyprawy tego typu przynoszą nam też ogromnie dużo korzyści zdrowotnych i poprawiają jednocześnie naszą kondycję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz