Artykuł sponsorowany

Spisanie testamentu w obecności notariusza

Spisanie testamentu w obecności notariusza

Sporządzanie testamentu jest jedną z czynności notarialnych. Ostatnią wolę dotyczącą rozporządzenia naszym majątkiem po śmierci możemy spisać w obecności notariusza. Dokument tego typu wiąże się z minimalnym ryzykiem podważenia np. przez niezadowolonego spadkobiercę lub osobę, która została pominięta w testamencie. Dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z usług notariusza w tym zakresie.

Jak sporządzić testament u notariusza?

Cała czynność nie jest skomplikowana – jako spadkodawca powinieneś przede wszystkim ustalić, w jaki sposób chcesz rozporządzać swoim majątkiem na wypadek śmierci. Oczywiście musisz pamiętać, że w skład spadku wchodzą też długi. Najlepiej wszystkie te informacje spisać na kartce, a następnie udać się z nią do notariusza, gdzie zostanie sporządzony testament. W kancelarii notarialnej np. Notariusza Magdaleny Tandek-Cieśluk możesz spisać go i w razie potrzeby rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości, wyjaśni wszystko, a także zadba o to, żeby przygotowany dokument w 100% odzwierciedlał Twoją ostatnią wolę. Następnie akt zostanie odczytany spadkodawcy i podpisany w obecności notariusza.

Zgodnie z ustawą dokument spisany w obecności notariusza nabiera cech dokumentu urzędowego, jest go więc znacznie trudniej podważyć lub unieważnić niż testament spisany własnoręcznie. Jest to szczególnie ważne, jeśli dysponujesz większym majątkiem lub chciałbyś wydać spadkobiercom konkretne polecenia (np. obciążyć obowiązkiem świadczenia majątkowego na rzecz innej osoby).

Jakie są korzyści ze spisania testamentu w obecności notariusza?

Notariusz dopilnuje, żeby dokument nie budził żadnych wątpliwości pod względem formalnym. Sporządzenie testamentu notarialnego daje pewność, że Twoja wola będzie wyrażona z najwyższą dokładnością i zgodnie z prawem. Poza tym możesz mieć pewność, że nie znajdą się w nim zapisy, które w przyszłości mogłyby zostać szybko unieważnione przez sąd. Co więcej, obowiązkiem notariusza jest weryfikacja tożsamości testatora (czyli osoby spisującej testament). Sprawdzi on również, czy testator działa z własnej woli, bez presji ze strony osób trzecich, jak również, czy jego stan i aktualne okoliczności nie wyłączają zdolności do czynności prawnych.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług Notariusza np. Magdaleny Tandek-Cieśluk, masz gwarancję, że będzie on przechowywany w kancelarii, w taki sam sposób jak inne akty notarialne, a więc w bezpiecznych warunkach. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że pismo nie zostanie bezpowrotnie zgubione ani zniszczone.

Opracowanie:
Kartuzy, Klasztorna 2A/U3
tel. 795 259 209
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz