Materiał Partnera

Spirometria – na czym polega i kiedy warto ją wykonać?

Spirometria – na czym polega i kiedy warto ją wykonać?

Aby obiektywnie ocenić czynność płuc, należy wykonać spirometrię, czyli najważniejsze z badań czynnościowych układu oddechowego. Na czym dokładnie polega i kiedy się ją wykonuje? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Czym jest badanie spirometryczne?

Spirometria, która z języka łacińskiego oznacza „pomiar oddychania”, pozwala na uzyskanie informacji na temat czynności układu oddechowego. Jest to bardzo istotne badanie w tym zakresie, ponieważ uzyskanych wyników nie dostarczy ani badanie fizykalne, ani analiza badań obrazowych. Tym samym jest to bardzo dobre narzędzie, które służy do rozpoznawania i oceny stopnia zaawansowania zaburzeń czynności płuc oraz do monitorowania efektów leczenia chorób związanych z układem oddechowym.

Na czym polega spirometria?

Jest to badanie bezbolesne, nie wymaga przygotowań i trwa kilka minut, aczkolwiek pacjent powinien w jego trakcie słuchać specjalisty i wykonywać wszelkie polecenia związane z dokładnym oddychaniem. Na początku do komputera z podłączonym spirometrem wprowadza się odpowiednie dane badanego (wiek, płeć, wzrost, wagę). Pacjent obejmuje ustami specjalny jednorazowy ustnik podłączony przewodem do spirometru, a na nosie ma zaciśnięty klips, który uniemożliwia mu oddychanie przez nos. Robi kilka spokojnych oddechów aż w końcu nabiera jak najwięcej powietrza i jak najdłużej je wydmuchuje. Czynność tę powtarza kilkukrotnie. Wbrew pozorom nie jest to proste – należy dobrze przećwiczyć kontynuację wydechu, która sprawia największą trudność techniczną.

Kiedy wykonuje się spirometrię?

Spirometria jest badaniem używanym w celu rozpoznania astmy oraz do monitorowania skuteczności jej leczenia. Należy jednak pamiętać, że istnieją również inne choroby powodujące zmiany w spirometrii. Czynność płuc u astmatyków zmienia się, dlatego w okresie bezobjawowym wynik jest często prawidłowy, a w przypadku wystąpienia objawów choroby wynik może być nieprawidłowy.

Na wydruku badania spirometrycznego widnieje kilka parametrów, z których najważniejszy to FEV1 obrazujący wielkość obturacji – zwężenia światła oskrzeli. Może ona być spowodowana skurczem oskrzeli, obrzękiem błony śluzowej lub pokryciem jej śluzową wydzieliną, a jej stopnie są następujące:

  • Łagodna (powyżej 70% wartości należnej)
  • Umiarkowana (60-69%)
  • Umiarkowanie ciężka (50-59%)
  • Ciężka (35-49%)
  • Bardzo ciężka (poniżej 35%)

Gdzie wykonuje się badanie spirometryczne?

Badanie spirometryczne można wykonać na miejscu w przychodni NZOZ Kolmed s.c. w Świdnicy, która świadczy usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na podstawie umowy z NFZ, a także medycyny pracy – badania pracowników, kierowców oraz badania na broń dla osób, które ubiegają się o jej posiadanie. Przychodnia specjalizuje się również w rehabilitacji – specjaliści leczą kręgosłup i stawy, kontuzje, urazy sportowe, wady postawy oraz inne schorzenia za pomocą kinesiotapingu, masażu leczniczego, elektroterapii, laseroterapii i ćwiczeń indywidualnych. 

Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz