Materiał Partnera

Spedycja, transport, logistyka - czym się różnią?

Spedycja, transport, logistyka - czym się różnią?

Firmy transportowe obecnie przeżywają swój renesans. To dzięki nim jest możliwy szybki i bezpieczny transport towarów do najróżniejszych lokalizacji. Wraz z tematem transportu nieodłącznie pojawiają się pojęcia “spedycja” oraz “logistyka”. Osobom, które nie mają na co dzień do czynienia z tą branżą, może się wydawać, że oznaczają one to samo. Jest jednak między nimi znacząca różnica, o czym piszemy poniżej.

Transport, spedycja, logistyka - poznaj różnice

Transport to, najogólniej mówiąc, czynność przemieszczania towarów lub ludzi przy pomocy odpowiednich środków. Transport może się odbywać drogą powietrzną, lądową (transport drogowy, kolejowy, rurociągowy) lub wodną (transport morski, śródlądowy).
Spedycja
jest już szerszym pojęciem i dotyczy transportu oraz organizowania przewozu ładunków. Obejmuje ona wiele działań, między innymi: wybór odpowiedniego środka transportu, sporządzanie umów, nadawanie i odbieranie towaru, organizowanie rozładunku, przygotowanie niezbędnej dokumentacji, ubezpieczanie towaru.
Logistyka
jest najszerszym pojęciem i dotyczy szeroko pojętego planowania transportu towarów oraz ludzi. Planowanie dzieli się na pięć głównych etapów: projektowanie, wdrażanie, realizację, kontrolę i nadzór. Dzięki temu logistyk dysponuje pełną wiedzą na temat każdego etapu transportu.

Transport międzynarodowy - co warto wiedzieć?

Szczególnym rodzajem transportu jest transport międzynarodowy. Wymaga on doświadczenia, sporządzenia niezbędnej dokumentacji oraz niemałej wiedzy dotyczącej przepisów obowiązujących w różnych krajach, odpraw celnych, podstaw prawa, czy też ekonomii. Transport zagraniczny jest tak złożonym procesem, że najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy mają w tej dziedzinie duże doświadczenie.

Jak znaleźć dobrą firmę transportową?

Poszukujesz firmy transportowej? Niechaj cena nie będzie jedynym kryterium wyboru. Chociaż chęć przycięcia kosztów jest zrozumiała, transport bywa na tyle wymagający, że najlepiej to zadanie powierzyć profesjonalistom. Wybierając firmę transportową, oprócz ceny świadczonych usług, zwróć również uwagę na:

  • Doświadczenie. Tysiące przejechanych kilometrów i setki przetartych szlaków, tak jak w przypadku firmy S.T.L. "Lugras" Lucjan Igras, sprawiają, że można już na wstępie obdarzyć dane przedsiębiorstwo zaufaniem.
  • Odpowiednie samochody. Sprawdź, czy firma dysponuje odpowiednim rodzajem samochodów do ładunków, które musisz przewieźć.
  • Opinie. Nie ma nic lepszego niż opinie i rekomendacje zadowolonych klientów. Zanim się zdecydujesz na firmę transportową, sprawdź, jakie ma opinie.
  • Podejście do klienta. To jest kolejny czynnik, który może skutecznie zachęcić lub zniechęcić do współpracy.
Opracowanie:
Krzeszów Górny 76
tel. 512 473 888
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz