Materiał Partnera

Spedycja międzynarodowa – na jakich zasadach się odbywa?

Spedycja międzynarodowa – na jakich zasadach się odbywa?
Światowy handel opiera się obecnie głównie na spedycji międzynarodowej, co sprawia, że różnego rodzaju przesyłki docierają do sklepów i magazynów zlokalizowanych na całym świecie. Dzięki temu możemy na co dzień odbierać przesyłki od rodziny zza granicy, kupować buty i koszulki producentów krajów zachodnich, a także kosztować specjałów sprowadzonych z Ameryki Południowej. Wszystkie procesy są organizowane i kontrolowane przez spedytorów, którzy wykonują trudną, i niewidoczną dla innych, pracę. 

Spedycja międzynarodowa jako optymalizacja transportu?

W skrócie można powiedzieć, że spedycja zajmuje się optymalizacją transportu. Międzynarodowa jej odmiana (ze względu na sferę działania i obszar obsługiwanego towaru wyróżniamy jeszcze spedycję publiczną, własną oraz krajową) zyskała dużą popularność po otwarciu granic. Uwidocznił się w tym czasie wzrost wymiany handlowej, w której graczami były różne państwa z Europy i pozostałej części świata. Transport towarów może odbywać się drogą lądową, powietrzną lub wodną.

Najważniejsze aspekty spedycji międzynarodowej

Na czym jednak tak naprawdę polega spedycja międzynarodowa? To nie tylko proces, który polega na dostarczeniu towaru z jednego punktu do drugiego. To również bardzo dużo pracy papierkowej, w którą zaangażowana jest ogromna ilość pracowników, pracujących ze sobą w zharmonizowany sposób. Przedsiębiorstwa, które zajmują się spedycją międzynarodową, wybierają środki transportu dla danego towaru, zawierają umowy o przewóz, ubezpieczają przesyłki i przygotowują je do transportu poprzez pakowanie, oznakowanie i ważenie, sporządzają dokumentację transportową, odbierają przesyłki od nadawcy, a także kontrolują przebieg ich podróży. Sprawność wszystkich procesów realizowanych po kolei zapewnia sukces całego przedsięwzięcia. Należy zdać sobie sprawę, że jest to proces decyzyjny i strategiczny, który opiera się na stałej komunikacji, próbach ulepszania poszczególnych systemów logistycznych oraz budowania długoterminowych relacji z klientami.

Obecnie wiele firm oferuje kompleksowe usługi z zakresu spedycji międzynarodowej. Wśród nich jest NET-CARGO, która prowadzi ścisłą współpracę z wieloma czołowymi armatorami morskimi, przewoźnikami oraz liniami lotniczymi, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie indywidualnego łańcucha dostawy dla każdego zlecenia. Oferta dotyczy morskiego transportu drobnicowego i pełnokontenerowego, drogowego, a także przewozów drogą lotniczą i kolejową.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz