Artykuł sponsorowany

Specyfikacja dynamometru, urządzenia do pomiaru wartości działającej siły

Specyfikacja dynamometru, urządzenia do pomiaru wartości działającej siły

Wiele branż przemysłowych nie może obejść się bez urządzeń wymaganych przy różnego rodzaju  pomiarach. Branże motoryzacyjna, medyczna, spożywcza, transportowa i logistyczna to sektory gospodarki, które w swoich produktach/urządzeniach itp. muszą zachować odpowiednie europejskie normy i standardy. W przestrzeganiu określonych zasad pomagają dynamometry – małe urządzenia do pomiaru działającej siły i nie tylko.

Czym jest dynamometr?

Większość z nas spotkała się z dynamometrami starszej generacji, przypominający średnich rozmiarów zegar z hakiem. Do czynienia mogliśmy mieć z nim w sklepie warzywnym, czy też na gospodarstwie rolnym – bardzo przydatne narzędzie do pomiaru ciężkości snopów siana czy worków z produktami rolnymi; zbożem, ziemniaków czy innych warzyw oraz owoców. Dzisiejsze urządzenie do pomiarów i kontroli obciążeń są znacznie bardziej rozwinięte technologicznie – większość z nich jest elektronicznych, a ich funkcje są bardzo szerokie, np. zakres pomiaru do 250t! Warto jednak pamiętać, że każdy dynamometr – siłomierz, działa na tych samych zasadach prawa fizyki, a w tym przypadku jednej z jej gałęzi: mechaniki. Mowa tutaj o prawie Hooke’a, według którego odkształcenie elementu sprężystego jest proporcjonalne do wartości działającej siły. Dynamometry wykorzystuje się dzięki temu w wielu obszarach ludzkiej działalność. W technice, między innymi w celu pomiaru siły i momentu, w życiu codziennych do określania ciężkości produktów, w geodezji do pomiarów sił naciągu taśm stalowych, czy w innych branżach przemysłowych, takich jak transport bliski.

Producenci dynamometrów

Nie każdy przyrząd dynamometryczny równa się sobie. Najważniejszymi cechami każdego z nich – mówiącymi o jakości – są siła udźwigu i precyzyjność pomiaru. Tylko najlepsi producenci, za korzystną dla klienta cenę, potrafią zaoferować produkt, który posłuży w domu, w gospodarstwie czy firmie na długie lata. Jeśli chodzi o producentów, należy wspomnieć o Grupie Tractel, która jest wiodącym na rynku światowym producentem profesjonalnych urządzeń dynamometrycznych. Olbrzymią zaletą tego producenta jest możliwość wyboru jednego z sześciu modeli standardowych dynamometrów oraz możliwość zaprojektowania rozwiązania na indywidualne zamówienie klienta! Nowoczesne dynamometry wyróżniają się precyzją i nowoczesną technologią – uzyskuje się to dzięki konstruowaniu narzędzi przez wykwalifikowane działy projektowe (tak jest w przypadku producenta Tractel). Najlepsi producenci tacy jak Tractel, są w stanie zaprojektować przyrządy pomiarowe praktycznie do każdego istniejącego na rynku dźwigu, suwnicy lub innego urządzenia do transportu bliskiego.

Najczęściej wykorzystywane modele dynamometrów – ich funkcje

Topowymi modelami z gamy dynamometrów elektronicznych przenośnych są Dynafor LLX2 oraz LLXh (zakres pomiaru 0,5 t – 250 t). To urządzenia o bardzo dużej precyzji działania (0,1% wartości końcowej) wyposażone w pulpit sterowniczy, który można użytkować zdalnie (zasięg 80m). Pasmo częstotliwości 2,4GHz umożliwia jednoczesną pracę aż do 16 dynamometrów obok siebie bez wzajemnego zakłócania się. Poza tym jeden panel sterowniczy może wskazywać 4 wartości z 4 różnych przyrządów pomiarowych. Dzięki temu operator dźwigu może np. kontrolować za pomocą panelu rozkład ciężaru obciążenia zawieszonego w kilku punktach. Użyteczna funkcja sumowania umożliwia operatorowi wyświetlanie łącznego ciężaru z 4 dynamometrów jednocześnie. Sprzęt posiada stopień ochrony IP66, dzięki czemu jest odporny na działania wpływów atmosferycznych (kurz, woda) i może być użytkowany na wolnym powietrzu przez cały rok (zakres temperaturowy od 20°C do +40°C). Przyrząd LLX2 jest wyposażony w opatentowane uchwyty, które są kompatybilne ze standardowymi akcesoriami łańcuchowymi. Wpływa to na wygodę użytkowania oraz możliwość współpracy z szeroką gamą zawiesi.  Dodatkową opcją jest możliwość połączenia urządzenia poprzez port USB z komputerem. Specjalne oprogramowanie umożliwia jednoczesną edycję wartości z 8 przyrządów pomiarowych. Wartości mogą być pokazywane zarówno w formie cyfrowej, jak i graficznej. Cała analiza może być łatwo eksportowana do arkusza Excel.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz