Artykuł sponsorowany

Specyfika odzieży roboczej

Specyfika odzieży roboczej

Odzież robocza jest jednym z najważniejszych „elementów” wyposażenia każdego pracownika. Obowiązkiem pracodawcy jest zagwarantowanie pracownikom odpowiednich warunków do wykonywania swoich obowiązków. Dlatego też pracodawca powinien zadbać o odzież roboczą dostosowaną do stanowiska pracy. Ubrania robocze podlegają ściśle określonym normom w kontekście projektowania, wytwarzania oraz oceny wyprodukowanych ubrań.

Jak wybrać odzież dla pracowników?

Podczas wyboru odzieży roboczej dla pracowników należy uwzględnić przede wszystkim charakter wykonywanej przez nich pracy. Przecież pracodawca nie może ubrać pracownika administracyjnego w kombinezon, jaki jest dedykowany na przykład dla spawacza. Ubrania robocze muszą być wybrane pod kątem specyfiki pracy na danym stanowisku ze szczególnym uwzględnieniem dynamiki ruchu oraz intensywności wykonania poszczególnych czynności. Ponadto odzież robocza musi być dobrze dopasowana do wymiarów ciała poszczególnych pracowników.

Ubrania robocze mają jedno, podstawowe zadanie. Jest nim ochrona zdrowia pracownika. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku osób, które na co dzień obsługują różnego rodzaju maszyny. Właśnie z tego względu ubranie robocze nie może być zbyt luźne. W przeciwnym wypadku fragmenty materiału mogą zostać wciągnięte przez tryby maszyny. A to stanowiłoby bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia pracownika.

Jakie czynniki oddziałują na odzież roboczą?

W trakcie wykonywania obowiązków ubranie robocze jest narażone na działanie rozmaitych czynników. W związku z powyższym podczas zakupu odzieży trzeba uwzględnić rodzaje zabrudzeń, na które jest narażony pracownik na danym stanowisku. Dosyć istotnym czynnikiem, na jaki wystawiona jest odzież robocza, są warunki atmosferyczne. Ma to szczególnie duże znaczenie w okresie jesienno-zimowym. Dlatego kupując ubrania robocze należy zadbać o ochronę przed deszczem, śniegiem oraz dostosowanie typu odzieży do panujących temperatur.

Jakie normy obowiązują odzież roboczą?

Odzież robocza podlega normom związanym z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, a także rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 roku. Zgodnie z wymienionymi normami odzież robocza powinna chronić pracownika przed oddziaływaniem powierzchniowym zewnętrznych czynników mechanicznych, niebezpiecznymi uderzeniami innych przedmiotów, lekkimi uderzeniami oraz drganiami. Ponadto ubranie robocze musi chronić przed środkami czyszczącymi o słabym stopniu działania oraz przedmiotami o temperaturze powyżej 50 stopni. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy odzież robocza powinna również zabezpieczać pracowników przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Szczegółowe parametry dotyczące odzieży roboczej reguluje norma PN-EN ISO 13688:2013-12 oraz PN-P-84525:1998.

Szukając odzieży roboczej oraz artykułów i sprzętu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy warto zwrócić się do firmy Rekord z Olsztyna. Firma działa na rynku od 1994 roku. Pracownicy firmy Rekord będą w stanie doradzić w kwestii wyboru odzieży roboczej i artykułów BHP dopasowanych do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz