Materiał Partnera

Specjalny system zielonych dachów, czyli jak stworzyć niepowtarzalne pokrycie?

Specjalny system zielonych dachów, czyli jak stworzyć niepowtarzalne pokrycie?
Zakup typowej dachówki wykonanej np. z blachy czy ceramiki to najczęstsze rozwiązanie w zakresie przygotowania pokrycia dachowego w domach. Coraz chętniej wybieraną metodą na estetyczne i niepowtarzalne wykończenie najwyższego punktu budynku staje się system zielonych dachów. Czym dokładnie się wyróżnia i dlaczego warto zdecydować się właśnie na taki rodzaj pokrycia?

Alternatywa dla kosztownych ogrodów na dachu

Dla wielbicieli zieleni wykonanej jako pokrycie dachowe najczęstszym rozwiązaniem są tzw. ogrody dachowe. Przygotowanie zielonego dachu w taki sposób to przeważnie bardzo duży koszt, który związany jest nie tylko z samym wykonaniem, ale również dalszą pielęgnacją. Przez to ogrody dachowe stają się dla wielu inwestorów nieopłacalne i zastępuje je konwencjonalna dachówka. Warto zwrócić uwagę na systemy zielonych dachów proponowane przez firmę Xero Flor. Jest ona w stanie przygotować naturalne pokrycie na każdym typie dachu, co jest niewątpliwym atutem takiego rozwiązania.

Ma ono jednak znacznie więcej zalet. System ekstensywnego zazieleniania wykorzystuje substrat z mieszaniny skał mineralnych, który stanowi warstwę wegetacyjną. Takie przygotowanie pokrycia daje możliwość zapewnienia roślinom optymalnych warunków do harmonijnego rozwoju. Oprócz tego bardzo istotna jest też warstwa drenażowo-filtracyjna. Wykonanie podłoża gwarantującego właściwy wygląd zielonego dachu nie jest łatwym zadaniem, dlatego warto powierzyć prace w tym zakresie specjalistom. Zadbają oni także o trzecią, kluczową warstwę – roślinną. Czym powinna się ona wyróżniać?

Warstwa roślinna gwarancją wyjątkowego pokrycia

Przygotowanie naturalnego dachu wymaga właściwego wykonania warstwy roślinnej zielonego pokrycia. W nowoczesnych systemach rekomendowanych przez specjalistów wykorzystuje się w tym celu maty wegetacyjne. Są one uprzednio pokrywane roślinnością wybraną przez inwestora, która jest w sposób profesjonalny pielęgnowana i hodowana aż do momentu ułożenia jej na dachu budynku. Należy też pamiętać o dopasowaniu odpowiednich roślin do nietypowych warunków – muszą one bowiem być wytrzymałe np. na stałe nasłonecznienie czy nierzadko obfite opady deszczu, a nawet śniegu.

Z tego właśnie względu warto postawić na ekstensywny system zazieleniania. Taka metoda przygotowania zielonego dachu zapewnia stałą odnowę biologiczną wyhodowanych roślin poprzez specjalnie dostosowane podłoże generujące naturalne procesy środowiskowe. Co ciekawe, taka metoda nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych jak w przypadku ogrodów dachowych. Regularne kontrolowanie stanu roślin znajdujących się na dachu wraz z usuwaniem zanieczyszczeń z odpływów dachowych to jedyne prace, jakimi powinien zająć się właściciel domu wyposażonego w takie pokrycie. Jest ono zatem nie tylko mniej absorbujące pod względem czasu, ale przede wszystkim oszczędniejsze od konwencjonalnych rozwiązań w zakresie zielonych dachów.

Opracowanie:
Leszno Dolne 35a
tel. 68 376 60 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz