Artykuł sponsorowany

Specjalna strefa ekonomiczna. Co to takiego?

Specjalna strefa ekonomiczna. Co to takiego?

Według ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych z dnia 20 października 1994 r., jest to wyodrębniona, niezamieszkała część kraju, która upoważnia do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Zlokalizowane przedsiębiorstwa mogą otrzymać pomoc publiczną przekładającą się na zwolnienia podatkowe. Przysługują im także ulgi na różnych obszarach, np. dzierżawy gruntu czy systemu celnego.

Korzyści wynikające z działalności w SSE

Specjalna strefa ekonomiczna nie podlega ogólnym przepisom prawnym w kraju. W zamian za to zastosowane jest odrębne ustawodawstwo prawne, które ogranicza wpływy państwa. SSE mają za zadanie przyspieszyć rozwój regionów poprzez przyciąganie zagranicznych inwestorów, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy. SSE może zarządzać wyłącznie spółka akcyjna lub spółka z o.o., o ile Skarb Państwa lub samorząd województwa posiada większość głosów na walnym zgromadzeniu lub zgromadzeniu wspólników. W Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych, jednak wedle ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji, zwolnienie z podatków dochodowych można już uzyskać na terenie całego kraju. Dotychczasowa działalność stref pozostanie jednak do 31 grudnia 2026 roku. Do innych korzyści z działalności w SSE należy zaliczyć uzbrojone grunty wraz z niezbędną infrastrukturą, możliwość zakupu lub wynajmu istniejących w SSE nieruchomości, wsparcie administracyjne od spółki zarządzającej oraz różnego rodzaju zachęty  inwestycyjne.

Wady korzystania z SSE

Działalność w SSE niesie za sobą także negatywne konsekwencje dla inwestorów. Przedsiębiorstwa zobowiązane są do poniesienia określonych nakładów i przy tym do prowadzenia działalności przez okres 3 lub 5 lat. Przez cały okres zezwolenia na kierowanie firmą w strefie istnieje obowiązek uiszczania tzw. opłaty strefowej na koszty spółki zarządzającej. SSE mogą także posiadać ograniczenia co do rodzajów działalności. Ponadto wypełnienie warunków zezwolenia oraz prawidłowego korzystania z pomocy publicznej nakłada dodatkowe obowiązki i zwiększa liczbę kontroli. SSE mają także niewielką dostępność powierzchni biurowych, co stanowi problem przy szybkim rozpoczęciu działalności. Ekspert z biura projektowego Deska Project w Katowicach dodaje: Ustawa określająca funkcjonowanie stref do 2026 roku sprawiła, że firmy, które późno rozpoczęły działalność, mogą nie wykorzystać w pełni przysługujących im zwolnień podatkowych.
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz