Materiał Partnera

Specjalistyczne prace wysokościowe

Specjalistyczne prace wysokościowe

W każdym większym mieście spotkać można reklamy umieszczone na wysokich słupach czy oszklone budynki biurowe. I tak, aby zawiesić nowy plakat lub umyć brudne okna niezbędne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu, które pozwoli na wykonanie prac szybko i sprawnie. Jeśli go nie mamy warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm dysponujących podnośnikami koszowymi oraz doświadczonym personelem z kwalifikacjami pracy na wysokościach.

Praca na wysokościach – zasady pracy

Prace na wysokościach należą do szczególnie niebezpiecznych i dlatego wymagają odpowiedniego ubezpieczenia oraz doświadczenia. Jak wskazują badania przeprowadzone przez Centralny Instytut Ochrony Pracy, upadek z wysokości jest najczęstszą przyczyną wypadków z ciężkim urazem lub ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego podczas wykonywania różnego rodzaju prac wysokościowych, prac budowlanych, konserwatorskich czy montażowych na wysokości, muszą być zachowane wyjątkowe środki ostrożności. Jest to niezbędne z uwagi na duży stopień zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Spełnienie tego założenia sprawia, że wiele firm, które wykonują prace na wysokościach inwestują w szkolenia alpinistyczne pracowników oraz odpowiedni sprzęt jak podnośniki koszowe. Dzięki nim ryzyko wystąpienia wypadku ograniczone jest do minimum, a zlecone prace zostają wykonane w sposób profesjonalny z zachowaniem najwyższej staranności.

Rodzaje prac wykonywanych na wysokości

Do najczęściej wykonywanych prac na wysokości zaliczyć można czyszczenie elewacji, mycie szyb w biurowcach oraz mycie konstrukcji stalowych hal lub innych budynków przemysłowych. Większość nowoczesnych budynków charakteryzuje brak możliwości mycia okien z ich wnętrza. Wtedy na pomoc zarządcy wołają tak zwanych alpinistów przemysłowych. Zawieszeni na dwóch linach, które wytrzymują nawet do półtorej tony obciążenia pracują ciężko, aby okna nie miały żadnych smug i lśniły w promieniach słońca. Firmy, którym zleca się mycie okien często na miejsce zlecenia przyjeżdżają własnym specjalistycznym sprzętem lub korzystają z wypożyczalni podnośników koszowych. Dzięki nim mogą dosięgnąć okien na wyższych kondygnacjach i bezpiecznie je umyć. W przypadku kiedy ramię podnośnika jest zbyt krótkie udają się na dach budynku i zawieszeni na wspomnianych linach realizują zlecenie czyszczenia okien, a w niektórych przypadkach również elewacji. Trzeba pamiętać, że jest to praca trudna i łatwo o wypadek. Dlatego doświadczenie i ostrożność to cechy jakimi powinni charakteryzować się pracownicy wysokościowi.
Opracowanie:
Legnica, Rzemieślnicza 6 lok. 1
tel. 603 611 399
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz