Artykuł sponsorowany

Specjalista z Kancelarii Radcy Prawnego Magnus odpowiada na pytania z zakresu prawa cywilnego, pracy i rodzinnego

 Specjalista z Kancelarii Radcy Prawnego Magnus odpowiada na pytania z zakresu prawa cywilnego, pracy i rodzinnego

Potrzebujesz porad prawnych i nie wiesz, do której kancelarii się udać? Utraciłeś prawo do wykonywania zawodu i obawiasz się zwolnienia dyscyplinarnego? Były małżonek nie płaci alimentów i chcesz wyegzekwować należności? Specjalista z Kancelarii Radcy Prawnego Magnus w Oleśnicy odpowiada na pytania w zakresie obsługi prawnej i sporządzania pism procesowych. Sprawdź, czy potrzebujesz zastępstwa procesowego.

Czy kancelaria adwokacka jest tożsama z kancelarią prawną? – NIE

Każdy adwokat jest prawnikiem, jednak nie każdy prawnik to adwokat. Zawody radcy prawnego i adwokata są równoważne. Wykonywać mogą je prawnicy, czyli osoby, które ukończyły pięcioletnie studia prawnicze, ale ponadto również trzyletnią aplikację radcowską lub adwokacką i zdały odpowiedni egzamin przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dzięki czemu zostały wpisane na listę adwokatów lub radców prawnych.

Zawody radcy prawnego i adwokata uprawniają do reprezentowania klientów przed sądami i sporządzania opinii prawnych. Ciąży też na nich obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej. Przed skorzystaniem z usług prawnych danej kancelarii należy więc zweryfikować, do kogo należy i czy dany mecenas, w razie potrzeby będzie w stanie udzielić również zastępstwa procesowego.

– radzi ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego Magnus, zajmującej się kompleksową obsługą prawną przedsiębiorców i osób prywatnych.

Kiedy można zostać zwolnionym dyscyplinarnie i jakie są tego konsekwencje?

Zgodnie z prawem, pracodawca ma możliwość rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, który zawinił, bez wypowiedzenia. Poprzez winę rozumie się w tym przypadku ciężkie naruszenie przez zatrudnionego podstawowych obowiązków pracowniczych, takich jak picie alkoholu w miejscu pracy, niestawienie się w zakładzie bez uzasadnienia lub stawienie się pod wypływem środków odurzających. Również utrata uprawnień oraz popełnienie przestępstwa, które uniemożliwia wykonywanie obowiązków na danym stanowisku, jest powodem do otrzymania wilczego biletu. Mówi o tym artykuł 52 Kodeksu Pracy.

Konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego są dość poważne i ciągną się za pracownikiem do końca życia. Wymienić tutaj można przepadek dni wolnych na poszukiwanie nowego zatrudnienia, utratę odprawy czy niemożność uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, ale przede wszystkim otrzymanie wpisu do świadectwa pracy, co przekłada się później na istotne problemy ze znalezieniem nowej pracy.

– wylicza ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego Jarosława Krzana, zajmującej się udzielaniem porad prawnych.

Niekiedy jednak pracodawca niesłusznie karze w ten sposób pracownika. Dlatego też w takiej sytuacji warto skorzystać z usług prawnych.

– dodaje specjalista.

Do komornika należy pójść zawsze – NIE

Postępowanie komornicze nie jest jedynym sposobem na odzyskanie swoich należności. Taki krok jest ostatecznością, dlatego też, zanim się go wykona, warto odwiedzić adwokata rodzinnego lub radcę prawnego, który podejmie szereg działań polubownych, z negocjacjami miękkimi na czele, zmierzających do odzyskania zaległych alimentów. W większości przypadków takie rozwiązanie wystarcza – dłużnicy czują respekt przed możliwymi konsekwencjami prawnymi i ulegają literze prawa, przytaczanej przez prawników. Warto również mieć na uwadze, że komornik rozpocznie działania dopiero na podstawie posiadanego tytułu wykonawczego, czyli wyroku sądu lub nakazu zapłaty, opatrzonego klauzulą wykonalności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz