Artykuł sponsorowany

Specjalista z Gabinetu Psychologiczno-Neurologopedycznego Melius wyjaśnia: jak przebiega leczenie jąkania u dzieci?

Specjalista z Gabinetu Psychologiczno-Neurologopedycznego Melius wyjaśnia: jak przebiega leczenie jąkania u dzieci?

Jąkanie to zaburzenie płynności mówienia, które nie tylko utrudnia komunikację, ale wpływa na rozwój społeczny dziecka. Jak wskazuje specjalista z gabinetu Melius, niepłynna mowa może być warunkowana dziedzicznie, wynikać z nieukończonego rozwoju psychofizycznego dziecka lub innych czynników takich jak brak dominacji jednej z półkul mózgowych czy niewłaściwa czynność jąder podkorowych. Sprawdźmy, jak leczyć jąkanie i co wyzwala zaburzenia mowy.

Jąkanie u dzieci – przyczyny

Podstawowymi czynnikami wpływającymi na utratę płynności mowy są zdarzenia o silnym ładunku emocjonalnym, urazy psychiczne, długotrwałe stresy oraz niepokój. Do czynników podtrzymujących zaliczają się natomiast negatywne reakcje społeczeństwa, nadmierne wymagania ze strony rodziców, a nawet chaotyczna mowa najbliższego otoczenia. Logopeda z gabinetu Melius wskazuje, że leczenie jąkania u dzieci ma charakter wieloaspektowy i opiera się zarówno na poradnictwie, jak i terapii rodziny oraz konsultacji z nauczycielami. W ramach poradnictwa specjalista słucha i identyfikuje problem, a następnie poszukuje możliwych rozwiązań.

Leczenie jąkania u dzieci – metody

Leczenie jąkania może przybrać różne formy – bezpośrednią, pośrednią oraz kompleksową. Terapia bezpośrednia wykorzystuje różnorodne ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne i słuchowe. Metoda pośrednia wpływa natomiast na procesy, które leżą u podstaw mówienia. Specjalista z Gabinetu Melius zaznacza, że kluczowe znaczenie odgrywa terapia rodziny, która jest ukierunkowana na poprawę płynności mowy poprzez wsparcie opiekunów. Postępy dziecka są w dużej mierze determinowane działaniem osób dorosłych – jeżeli najbliżsi będą zachęcać dziecko do mówienia, efekty pracy zaczną być szybciej widoczne. Absolutną podstawą jest wdrożenie i regularne wykonywanie ćwiczeń logopedycznych. W niektórych przypadkach wskazane jest zastosowanie metod psychoterapeutycznych w postaci terapii treningowej, psychoanalizy czy psychodramy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz