Artykuł sponsorowany

Specgeo s.c.: Geodezyjny podział nieruchomości – co należy o nim wiedzieć?

Specgeo s.c.: Geodezyjny podział nieruchomości – co należy o nim wiedzieć?

Specjaliści, którzy inwestują na rynku nieruchomości, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że podział dużej działki budowlanej na kilka mniejszych, wiąże się z większym zyskiem przy sprzedaży. Niedużą parcelę można zbyć w krótszym czasie, co również stanowi sporą zaletę. Żeby jednak podzielić grunt na części zgodnie z prawem, należy skorzystać z usług geodety. Cała procedura jest dość czasochłonna i złożona. Co warto wiedzieć na temat geodezyjnego podziału nieruchomości?

Nie wystarczy kreska na mapie

Wiele osób myśli, że podział gruntu dokonuje się w momencie postawienia kreski na mapie. Niestety nie jest to tak proste. Po pierwsze należy wspomnieć o tym, że nie każdą nieruchomość da się podzielić. Możliwość rozparcelowania gruntu uregulowana jest przepisami prawnymi, których geodeta zobowiązany jest przestrzegać. Ponadto czynności tej nie może podjąć się każdy specjalista z tej dziedziny, lecz tylko ten, który posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Geodezyjnego podział nieruchomości dokonuje się na podstawie przeprowadzonych wcześniej pomiarów geodezyjnych.

Często zdarza się też tak, że właściciel gruntu ma własną wizję na temat tego, jak powinien wyglądać jego podział. Choć geodeta może uwzględnić ten pomysł, w pracy musi kierować się określonymi wytycznymi. Jego zdaniem jest rozparcelowanie nieruchomości w taki sposób, by w wyniku podziału powstały grunty o podobnej powierzchni i kształcie, umożliwiającym swobodne zagospodarowanie pojedynczej parceli.

Jak informuje specjalista z firmy Specgeo s.c. – na podział geodezyjny podział nieruchomości zgodę wyrazić muszą wszyscy jej współwłaściciele. Zgoda ta musi być dobrowolna i pisemna. Niestety współwłasność często bywa przyczyną rodzinnych sporów. W takim wypadku konieczne będzie skierowanie sprawy do sądu, gdyż geodeta nie rozpocznie prac, nie znając sytuacji prawnej nieruchomości.

Ile trwa procedura podziału geodezyjnego podziału nieruchomości?

Cała procedura podziału gruntu jest dość skomplikowana od strony formalnej. Nie ma co liczyć na to, że sprawa zostanie załatwiona w ciągu jednego tygodnia. Wiele zależy od tempa pracy poszczególnych urzędów oraz ilości wniosków o podział nieruchomości, które w tym samym czasie oczekiwać będą na rozpatrzenie. Biorąc pod uwagę wszystkie terminy administracyjne na kolejnych etapach realizacji przedsięwzięcia, można powiedzieć, że geodezyjny podział nieruchomości trwa średnio blisko trzy miesiące. Taka sytuacja ma jednak również dobre strony, ponieważ jeszcze przed zakończeniem całej procedury właściciel nieruchomości uzyska dokładne informacje o powierzchni powstałych w wyniku geodezyjnego podziału gruntów. Ułatwi to planowanie związanych z nimi inwestycji.

Przedsiębiorstwo geodezyjne Specgeo s.c.

Specgeo s.c. to solidna i doświadczona firma, która oferuje kompleksową obsługę geodezyjno-kartograficzną. Dzięki zaangażowaniu i odpowiedzialności, firma zapewnia terminowe i niezawodne usługi na najwyższym poziomie. W ofercie znajduje się szeroki zakres usług, w tym obsługa geodezyjna inwestycji, sporządzanie map do celów projektowych, rozgraniczenia i podziały nieruchomości, inwentaryzacja powykonawcza budynków i sieci uzbrojenia terenu, pomiary kubatur i wiele innych. Dzięki Specgeo s.c. możesz mieć pewność, że Twój projekt zostanie zrealizowany z najwyższą starannością i profesjonalizmem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz