Materiał Partnera

Spawanie sieci światłowodowych - na czym polega?

Spawanie sieci światłowodowych - na czym polega?

Światłowód jest rodzajem kabla o trójwarstwowej budowie. Wnętrze wypełnia rdzeń wykonany z włókna szklanego oraz otoczony osłoną, która ma zdolność odbijania światła. Światłowody są powszechnie stosowane w instalacjach do przesyłu informacji. Aby przepływ danych był płynny, stosuje się metody łącznie, których zadaniem jest eliminacja zakłóceń. Jedną z nich jest spawanie światłowodów. Na czym to polega?

Technika spawania światłowodów

Spawanie jest metodą łączenia materiałów stosowaną nie tylko do metali, ale także i sieci światłowodowych. Zbieżność procesów sprowadza się do wykonania połączenia bez użycia dodatkowych elementów pośrednich, które stwarzają ryzyko rozerwania złącza. Ta technologia łączenia sprowadza się do wykonania trwałego połączenia dwóch włókien światłowodowych poprzez doprowadzenie ich do temperatury topnienia, a następnie dociśnięcia obu końców do siebie i uformowania spawu. Spawanie światłowodów przebiega w następujący sposób:

  • usuwanie zewnętrznej osłony polimerowej metodą chemiczną, termiczną bądź mechaniczną,
  • przycięcie kabla pod kątem prostym,
  • umieszczenie końców światłowodu w spawarce, ważne jest zachowanie odległości kilku milimetrów od siebie,
  • włączenie łuku elektrycznego,
  • spawanie właściwe,
  • odprężenie spawu. 

Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Colorcode Paweł Stępień, której specjalizacją jest spawanie sieci światłowodowych. Warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. Wówczas będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane w odpowiedni sposób.

Spawarka światłowodowa

Spawania światłowodów dokonuje się za pomocą profesjonalnego urządzenia, jakim jest spawarka światłowodowa. Przed wykonaniem spawania, światłowody muszą zostać odpowiednio przygotowane. Należy usunąć z nich warstwę ochronną przy pomocy strippera. Na naszym rynku dostępnych jest wiele modeli spawarek światłowodowych, które różnią się między sobą właściwościami, przeznaczeniem oraz ceną. Wysokiej klasy produkty pozwalają na zastosowanie programów, w których parametry tj. czas spawania czy temperatura, mogą być ustawiane indywidualnie, w zależności od potrzeb. Dużym udogodnieniem jest wyświetlacz, który obrazuje połączenie spawane a także ruchowe v-rowki, dopasowujące rdzenie włókien. Podstawowe spawarki wykorzystują metodę centrowania do płaszcza. Centrowanie, zarówno jak i geometria spawu uzależnione są więc tylko i wyłącznie od dokładności wymiarowej płaszcza. Dopasowanie do płaszcza nie gwarantuje dopasowania do rdzenia, co powoduje podwyższenie strat przy wykorzystywaniu tej metody. Najpopularniejszymi spawarkami światłowodowymi są te, które posiadają możliwość centrowania do rdzenia.

Opracowanie:
Lubiszyn, Polna 6A lok. 2
tel. 530 669 396
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz