Materiał Partnera

Spawanie metodą MIG i MAG - charakterystyka, zastosowanie, wady i zalety

Spawanie metodą MIG i MAG - charakterystyka, zastosowanie, wady i zalety

Spawanie, lutowanie i zgrzewanie to metody łączenia materiałów topliwych, głównie metali i ich stopów, poprzez stopienie brzegów łączonych elementów, bez wywierania nacisku. Można wykonywać je z pomocą lub bez dodatkowego spoiwa. Wyróżnia się kilka jego rodzajów ze względu na sposób łączenia metali. Jednym z najbardziej popularnych jest spawanie metodą MIG i MAG.

Spawanie metodą MIG i MAG - definicja

Metody te należą do spawania łukowego. Co to oznacza? To, że spawanie odbywa się za pomocą łuku elektrycznego, który jarzy się pomiędzy elektrodą topliwą, która ma postać ciągłego drutu, a spawanym materiałem. Bardzo ważne, jest to, by spawacz posiadał wprawę oraz doświadczenie, ponieważ niezbędne jest ustawienie elektrody pod odpowiednim kątem. Metoda MIG (Metal Inert Gas) to spawanie elektrodą topliwą w osłonie atmosfery gazu obojętnego. Podczas takiego spawania drut pełni również rolę spoiwa. Warto też wspomnieć, że podczas metody MIG stosuje się szlachetne gazy osłonowe, takie jak argon czy hel.

Metoda MAG (Metal Active Gas) natomiast to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego, np. CO₂ . W tym przypadku, do spawania wykorzystywany jest drut proszkowy lub pełny, który także pełni rolę spoiwa.

Gdzie wykorzystuje się metody spawania MIG/MAG oraz jakie są ich zalety i wady?

Metody MIG i MAG znajdują zastosowanie w wielu zakładach obróbki metali, m.in. przy montażu różnorakich elementów metalowych. Spawanie “migomatem” bardzo chętnie wykorzystywane jest zarówno w małych warsztatach naprawczych, ale także przy produkcji seryjnej. Warto też dodać, że metodami MIG i MAG można spawać automatycznie, półautomatycznie, ale i w sposób zrobotyzowany. Proces MIG stosowany jest do spawania aluminium, miedzi i innych metali nieżelaznych. Metoda MAG wykorzystywana jest do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych.

Jak twierdzi ekspert firmy Mil-Spaw Usługi Spawalnicze Miłosz Nędza, zajmującej się m.in. precyzyjną obróbką metali, spawanie MIG i MAG posiada wiele zalet, ale i kilka wad. Do tych pierwszych zaliczyć można z całą pewnością wysoką wydajność spawania, możliwość spawania we wszystkich pozycjach oraz niewielkie odkształcenia spawanych elementów. Największymi wadami natomiast są skłonność do przyklejeń w złączach spawanych, a także powiązanie jakości spoiw z umiejętnościami spawacza.

Opracowanie:
Machnice 21
tel. 668 816 353
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz