Artykuł sponsorowany

Spawanie metodą MIG – czy jest lepsze od spawania TIG?

Spawanie metodą MIG – czy jest lepsze od spawania TIG?

Procesy spawania łukowego są tak różnorodne, jak wytwarzane przez nie przedmioty, a wybór właściwego ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu. Pomimo że spawanie MIG i TIG ma jeden cel, czyli stworzenie spoiny za pomocą łuku elektrycznego, obie techniki są zupełnie inne. Wybór niewłaściwej metody może nieść za sobą poważne konsekwencje – sprawdźmy, czym różni się MIG od TIG, i która technika jest wydajniejsza.

MIG vs TIG: schemat procesu spawania MIG

Spawanie metodą MIG i TIG wykorzystuje łuk elektryczny do tworzenia spoiny. Różnica między nimi polega na sposobie użycia łuku. Spawanie metodą MIG (metal w osłonie gazów obojętnych) wykorzystuje drut zasilający, który stale przemieszcza się przez uchwyt w celu wytworzenia iskry, a następnie topi się, tworząc spoinę. Spawanie metodą TIG (z wolframem w osłonie gazów obojętnych) wykorzystuje długie pręty do bezpośredniego łączenia dwóch metali.

Dlaczego MIG jest lepsze?

Chociaż spawanie TIG może być stosowane w przypadku większej liczby metali, jego skuteczność w przypadku grubszych prac jest ograniczona. Spawanie MIG może być stosowane m.in. na aluminium i stali nierdzewne. W przeciwieństwie do spawania TIG drut działa jednocześnie jako elektroda i wypełniacz. W rezultacie grubsze elementy mogą być łączone ze sobą bez konieczności podgrzewania ich na całej długości.
Innym powodem wyboru metody MIG zamiast TIG jest szybkość. Uchwyty MIG zostały zaprojektowane do ciągłej pracy przez długi czas, dzięki czemu są bardziej wydajne i produktywne niż ich odpowiedniki. W przypadku operacji przemysłowych, które wymagają dużych szybkości produkcji, najlepszym wyborem jest MIG – spawanie TIG jest znacznie wolniejszym procesem, który koncentruje się na szczegółach. Jako że proces spawania MIG jest znacznie szybszy, jest również bardziej opłacalny. Części MIG są również łatwiej dostępne i znacznie tańsze niż TIG.

Spawanie metodą MIG – korzyści

Spawanie metodą MIG jest szybkie, tanie i pozwala uzyskać większą stabilność efektów. Cały proces jest bardzo intuicyjny – wystarczy pociągnąć za spust, aby rozpocząć lub zatrzymać spawanie. Łatwość obsługi sprawia, że metoda znajduje zastosowanie zarówno przy spawaniu materiałów niestopowych, jak i nisko- oraz wysokostopowym w pełnych zakresach mocy. Profesjonalni spawacze MIG, zatrudniani przez Energokessel sp. z o.o., mogą trzymać i obsługiwać uchwyt tylko jedną ręką, dzięki czemu czynności konstrukcyjne przebiegają szybciej i sprawniej. Z drugiej strony spawanie TIG to specjalistyczna technika, która wymaga użycia obu rąk i jednej stopy, przez co proces jest o wiele bardziej angażujący. Jednak bez względu na zapotrzebowanie obie metody mogą zostać wykonane przez wykwalifikowanych fachowców.
Opracowanie:
Strzelce Opolskie, Strzelców Bytomskich 1b
tel. 77 463 85 18
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
 .
.
05.01.2022
Ogólnie, według mnie, artykuł nie na temat i przygotowany przez osobę, która spawanie może widziała ale nie doczytała o co w obu porównywanych metodach chodzi. Zgadzam się, metoda TIG jest ok. 3-4 razy wolniejsza od MIG ponieważ wymaga większych umiejętności manualnych. TIG dobrze sprawdza się przy cienkich elementach jak blachy i profile oraz tam gdzie zbyt dużo wytworzonego w procesie ciepła powoduje deformacje struktury. W metodzie TIG nie spawa się wolframem. Wolframowa jest elektroda!