Artykuł sponsorowany

Spawanie dozorowe urządzeń dźwignicowych UDT – charakterystyka i potrzebne uprawnienia

Spawanie dozorowe urządzeń dźwignicowych UDT – charakterystyka i potrzebne uprawnienia
Naprawa niektórych urządzeń wymaga nie tylko wyjątkowych umiejętności, lecz także posiadania konkretnych, udokumentowanych uprawnień. Jedną z takich czynności jest spawanie urządzeń dźwignicowych.

Na początek ustalmy kilka faktów:

Jakie urządzenia podlegają pod UDT (Urząd Dozoru Technicznego)?

Ich lista jest dość długa, ale na potrzeby tego artykułu warto ograniczyć się do wymienienia  najważniejszych z nich:

  • dźwigi towarowe i budowlane (osobowe oraz bez prawa wstępu osób)
  • podesty ruchome (przejezdne, wiszące, masztowe)
  • żurawie (przenośne, wieżowe, szybkomontujące)
  • wyciągi towarowe

Spawanie dozorowe – dlaczego warto zdobyć certyfikat?

Patrząc z punktu osoby poszukującej pracy w zawodzie spawacza, certyfikat otwiera zupełnie nowe możliwości i perspektywy lepszych zarobków. Mając tego rodzaju uprawnienia, można zajmować się spawaniem całego szeregu sprzętów (np. dźwignicowych), które z zasady są niedostępne dla spawaczy bez tychże uprawnień. Certyfikat otrzymuje się po ukończeniu specjalistycznego kursu zakończonego egzaminem. Choć jego koszt wynosi kilka tysięcy, to kwota ta bardzo szybko się zwraca.

Kto musi posiadać tego rodzaju zaświadczenia?

Dokumenty takie są nieodzowne, jeśli chcemy (osobiście lub jako wyspecjalizowana firma) zajmować się obsługą bądź konserwacją urządzeń przepisowo podlegających dozorowi technicznemu. Czynności te obejmują między innymi spawanie, lutowanie, zgrzewanie oraz obróbkę plastyczną. Warto dodać, że istotna tutaj są nie tylko praktyczne umiejętności, lecz także znajomość odpowiednich norm i przepisów prawa oraz warunków technicznych. Wszystkie te elementy możemy poznać na wyżej wspominanych kursach, których ukończenie daje nam prawo do starania się o uzyskanie uprawnień.

Jak widać, spawanie elementów urządzeń dźwigniowych nie jest czymś, co może wykonywać pierwsza z brzegu osoba, która ma w swoim domu spawarkę. Jeśli więc wasz dźwig, żuraw czy inne urządzenie, o którym mowa była w powyższym artykule, wymaga ingerencji profesjonalnego spawacza z odpowiednimi uprawnieniami, zajrzyjcie na stronę http://dzwigi.com i zapoznajcie się z zamieszczoną tam ofertą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz