Materiał Partnera

Spadek - kto może go odziedziczyć? Przyjąć czy nie?

Spadek - kto może go odziedziczyć? Przyjąć czy nie?

Przyjęcie spadku od bliskiej osoby często może być trudne ze względu na łączącą spadkobiercę i osobę obdarowaną zażyłość. Niemniej jednak kiedy dojdzie do takiej sytuacji, warto wiedzieć, kiedy darowiznę przyjąć, a kiedy nie i gdzie się udać, żeby cała sprawa była zgodna z obowiązującym prawem. Dobrze jest mieć również na uwadze, że nie zawsze należy przyjmować spadek po zmarłym.

Kiedy iść do sądu?

Osoby, które nigdy nie załatwiały spraw spadkowych, powinny wiedzieć, że postępowanie spadkowe nie zawsze odbywa się u notariusza. Istnieją sytuacje, które wymagają zgłoszenia się do sądu.

Kiedy otrzyma się wiadomość o testamencie, sprawa wydaje się prosta - każdy udaje się do kancelarii notarialnej, gdzie odczytywana jest ostatnia wola zmarłego. Okazuje się jednak, że nie zawsze strony zgadzają się z zapisami. Wszystkie osoby, które mają interes prawny w nabyciu spadku, powinny wówczas złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Mogą to zrobić najbliżsi zmarłego oraz ich dzieci, wnuki i kolejne pokolenia, jak również wierzyciele spadkodawcy, a także osób, które przyjęły spadek. 

Sądem właściwym, do którego należy złożyć taki dokument, jest sąd rejonowy w ostatnim miejscu zamieszkania spadkodawcy. Aby sąd mógł rozpatrzyć złożony wniosek, należy do niego dołączyć wszelką dokumentację, która potwierdzi, że dana osoba ma coś wspólnego ze spadkodawcą, np. akty urodzenia, akty małżeństwa spadkodawcy, akty małżeństw jego córek (ze względu na inne nazwisko), a także akt zgonu spadkodawcy oraz testament, jeśli taki istnieje. Chcąc mieć pewność, że wszelkie czynności zostały prawidłowo wykonane, warto skorzystać z usług wykwalifikowanego prawnika. Takie sprawy prowadzi m.in. Omega Kancelarie Prawne. Zdarza się bowiem, że pomoc adwokata jest nieoceniona.

Kiedy przyjąć, a kiedy odrzucić spadek?

Mając wiedzę na temat spadku zmarłego, osoby dziedziczące mogą go przyjąć lub odrzucić. W tym celu każda z nich powinna złożyć stosowne oświadczenie. Taki dokument, w którym zawarta jest informacja o odrzuceniu spadku lub przyjęciem go z dobrodziejstwem inwentarza, składa się w obecności notariusza lub w sądzie rejonowym. W tym wypadku dokument można dostarczyć do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania osoby, która składa dane oświadczenie.

Po złożeniu postanowień wszystkich dziedziczących sąd wyda postanowienie o nabyciu lub odrzuceniu spadku. Ważne jest, aby na rozprawie pojawili się wszyscy spadkobiercy, zarówno ci ustawowi, jak i wskazani w testamencie.


Opracowanie:
Opole, Ozimska 15 lok. 1
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz