Materiał Partnera

Sól sodowo-potasowa w ofercie firmy Manavita – czym się wyróżnia?

Sól sodowo-potasowa w ofercie firmy Manavita – czym się wyróżnia?

Stanowiąca podstawę doprawienia dań kuchni polskiej i nie tylko, sól jest jednym z najważniejszych składników znajdujących się niemal w każdym gospodarstwie domowym. Zwykła sól kuchenna dostarcza jednak sporą dawkę sodu, który w zbyt dużych ilościach może prowadzić do rozwoju wielu problematycznych chorób. Warto postawić na sól sodowo-potasową MAGDISOL oferowaną przez Manavita. Co jeszcze proponuje ten producent?

Obniżona zawartość sodu

Szkodliwe działanie sodu jest znane od wielu lat. Badania przeprowadzone w celu udowodnienia jego negatywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu człowieka doprowadziły do poszukiwania alternatywnych wariantów najpopularniejszych produktów spożywczych zawierających spore ilości tego pierwiastka. Jako główną przyczynę nadmiaru sodu w diecie uważa się przede wszystkim zbyt duże spożywanie tradycyjnej soli kuchennej. Z tego względu warto zainteresować się solą sodowo-potasową produkowaną przez firmę Manavita.

Ten renomowany producent oferuje ją w wariancie bogatym w potas, magnez i jod, czyli pierwiastki regulujące ciśnienie krwi i pozytywnie wpływające na działanie organizmu. W przypadku soli proponowanej przez firmę Manavita uzyskiwane jest obniżenie sodu na poziomie aż 30% w porównaniu do tradycyjnej soli kuchennej. Sód w soli MAGDISOL zastąpiony jest potasem, co pomaga uzyskać równowagę sodowo-potasową organizmu. To zatem o wiele zdrowszy wariant najpopularniejszej przyprawy, która w rozbudowanej ofercie tego producenta występuje także w innych wariantach. Co zatem dokładnie proponuje jeszcze klientom Manavita?

Sól o obniżonej zawartości sodu w rozmaitych wersjach

Sól z obniżoną zawartością sodu proponowana przez firmę Manavita to ewenement na skalę kraju pod względem występowania w niej magnezu. Pozostawiająca charakterystyczny, słony posmak przyprawionych potraw jest więc znacznie zdrowsza, a dodatkowo proponowana jest także w wariantach smakowych. Manavita, chcąc spełnić oczekiwania klientów, przygotowała dla nich linię soli o zróżnicowanym składzie, które wzbogacane są m.in. sporą ilością aromatycznych ziół.

Oferta obejmuje też sól paprykową i czosnkową. Ich podstawą jest nadal przyprawa o znacznie obniżonej zawartości sodu. Niskosodowe warianty soli smakowej stają się zatem nie tylko uzupełnieniem kuchennego asortymentu, ale podstawowym składnikiem dodawanym do różnego rodzaju dań. Warto postawić na produkty proponowane przez firmę Manavita, która od wielu lat jest wiodącą marką przygotowującą zdrową, sodowo-potasową sól kuchenną. Dzięki temu możliwe jest nie tylko nadanie świetnego smaku potrawom, ale też znaczne ograniczenie spożywanego sodu, który w nadmiarze powoduje m.in. choroby układu krążenia.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Piękna 13
tel. 52 581 17 84
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz