Artykuł sponsorowany

Sól drogowa na podjazd i przydomowe chodniki – jak ją stosować?

Sól drogowa na podjazd i przydomowe chodniki – jak ją stosować?

Śliski podjazd i oblodzone chodniki nie tylko utrudniają sprawne przemieszczanie się, ale stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi i pojazdów. Jeżeli chcesz uniknąć tragicznych w skutkach upadków, czy utraty kontroli nad samochodem w czasie wjazdu na teren posesji, zaopatrz się w sól drogową jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

Rodzaje soli drogowej

Sól drogowa jest rekomendowana jako środek do zwalczania oblodzenia drogowego. Skutecznie rozpuszcza śnieg i lód, dzięki czemu jest chętnie wybierana przez osoby prywatne, które chcą zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się po swojej posesji i najbliższym otoczeniu. W ofercie firm zajmujących się przerobem i konfekcjonowaniem soli, takich jak Gaster-Sól, można znaleźć specjalną sól gruboziarnistą, która wolniej się rozpuszcza i zapewnia większe bezpieczeństwo poruszania się po chodnikach i jezdniach. Równie dobrym wyborem jest sól drogowa ze żwirem, która jest bardzo wydajna i świetnie zwiększa szorstkość powierzchni.

Stosowanie soli drogowej – o tym pamiętaj

 Usuwanie śniegu i lodu         przy pomocy szufli to sposób na ograniczenie ilości rozsypywanej soli. W przypadku grubej i zbitej warstwy śniegu sama sól nie wystarczy – konieczne jest ręczne odśnieżenie łopatą. Sypiąc duże ilości soli na zaśnieżony teren, nie tylko zwiększymy koszty odśnieżania, ale także nadmiernie zasolimy glebę.

Jaką sól drogową wybrać?

 Wielkość ziaren soli drogowej ma decydujący wpływ na skuteczność odśnieżania. Małe ziarna szybciej rozpuszczają śnieg, ale równie szybko tracą swoje właściwości, przez co konieczne jest częstsze sypanie chodnika i podjazdu. Gruboziarnista sól drogowa rozpuszcza lód nieco wolniej, ale efekty są widoczne przez długi czas.

Sól drogowa – mniej znaczy lepiej

Bardzo duża ilość soli, rozsypana na oblodzone i zaśnieżone podłoże, nie sprawi, że śnieg i lód będą rozpuszczały się szybciej. Optymalna ilość soli niezbędna do odlodzenia wynosi 1000 gramów na 10 metrów kwadratowych. Zamiast wysypywać pół opakowania soli, aby zwiększyć przyczepność do podłoża, lepiej zakupić sól wymieszaną z kruszywem i całkowicie wyeliminować ryzyko poślizgnięcia się. 

Umiejętne sypanie soli to podstawa

Rozsypywanie soli na lewo i prawo to bardzo szkodliwa praktyka. Środki przeciwoblodzeniowe powinny być stosowane na wybranych partiach terenu – najlepiej ścieżkach wytyczonych przez łopatę. Jeżeli nie musisz odladzać całego podjazdu i chodnika, nie rób tego. Skup się na newralgicznych miejscach i to właśnie w nich syp sól.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz