Materiał Partnera

Soczewki progresywne – czym są i komu się je dedykuje?

Soczewki progresywne – czym są i komu się je dedykuje?

Coraz więcej osób musi korzystać z pomocy lekarskiej w gabinetach okulistycznych. Po wykonanych badaniach diagnostycznych bardzo często pacjenci są kierowani do salonów optycznych, w których dobierają odpowiednie według wskazań recepty soczewki. Osoby, których wzrok pogarsza się z wiekiem, powinny zastanowić się nad wykorzystaniem okularów/soczewek progresywnych.

Czym są soczewki progresywne?

Soczewki progresywne stosuje się w okularach progresywnych korekcyjnych oraz jako soczewki kontaktowe. Ich działanie polega na płynnej zmianie mocy widzenia – obrazu widzenia – w patrzeniu w dal, na średnie dystanse, a także przy patrzeniu z bliska. Są one zatem w stanie połączyć funkcję okularów do patrzenia w dal i okularów do czytania. Warto wiedzieć, że salony optyczne są w stanie zagwarantować również soczewki progresywne przystosowane do uprawiania sportu lub jazdy samochodowej. Ich olbrzymią zaletą jest to, że nie zniekształcają one wyglądu oczu i przypominają zwykłe okulary korekcyjne jednoogniskowe. Cena okularów z soczewkami progresywnymi nie jest wygórowana – znacznie bardziej opłaca się wybierać okulary korekcyjne/soczewki kontaktowe progresywne niż dwie pary okularów – do patrzenia w dal i do czytania. Tego typu produkty optyczne można zakupić między innymi w polecanym salonie optycznym Ewy Głuch.

Kiedy warto zdecydować się na soczewki progresywne?

Okulary z soczewkami progresywnymi są dedykowane głównie tym, których zaburzenie wzroku jest wywołane procesem starzenia oczu. Najczęściej jest to grupa osób od około 40 do 45 lat. Korzystanie z soczewek progresywnych ważne jest również dla osób, które wykorzystują okulary do czytania. Pogarszający się wzrok będzie wymuszał na użytkowniku okularów ich ciągłą wymianę. Soczewki bowiem nie zmieniają swojej pierwotnej wartości. Okulary progresywne są uznawane za okulary korekcyjne, dlatego stosuje się je również w przypadku astygmatyzmu czy prezbiopii.

Czas adaptacyjny

Wykorzystanie soczewek progresywnych w okularach wymaga od ich użytkownika odpowiedniego czasu adaptacji. Najczęściej jest to kilkanaście godzin lub kilka dni. Oczy muszą się bowiem przyzwyczaić do tak zwanego „widzenia progresywnego”. Warto również pamiętać o samym przyzwyczajeniu do noszenia okularów. Jeśli są to Twoje pierwsze okulary, powinieneś wybrać je tak, aby ich oprawki odpowiadały Twojemu gustowi oraz były dla Ciebie komfortowe. To dlatego salony optyczne zatrudniają pracowników, którzy potrafią dobierać oprawki i kształty soczewek progresywnych w okularach do twarzy, koloru włosów, koloru skóry, barwy tęczówek, a także do budowy ciała. Najlepsze placówki są w stanie zaproponować taki wygląd okularów, który nada ich właścicielowi charakteru, elegancji bądź też luzu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz