Artykuł sponsorowany

Soczewki czy okulary – co wybrać?

Soczewki czy okulary – co wybrać?

Wada wzroku nie wybiera, za to potrafi utrudniać każdą dziedzinę życia. Co więcej, bez odpowiednio dobranych artykułów korekcyjnych może się pogłębiać, dlatego tak ważne jest, by po jej zdiagnozowaniu zakupić okulary lub soczewki kontaktowe. Które rozwiązanie bardziej sprawdzi się w Twoim wypadku? Sprawdź wady i zalety soczewek kontaktowych oraz okularów.

Wady i zalety okularów

Okulary dawno już przestały być przykrą koniecznością. Dziś stanowią także stylowy dodatek, dlatego nawet osoby, które nie mają wady wzroku, sięgają po tzw. zerówki, czyli okulary bez korekty. Takie okulary mogą posiadać np. powłokę antyrefleksyjną lub chroniąca przed promieniami UV, dzięki czemu chronią delikatny narząd, jakim jest oko.

Noszenie okularów ma więc swoje zalety – nie tylko koryguje wzrok, ale również chroni go. Co więcej, za pomocą odpowiednio dobranych oprawek można podkreślić lub delikatnie zmienić rysy twarzy – potrafią zdziałać więcej niż najlepszy makijaż.

Nie zawsze jednak noszenie okularów jest wygodne. Osoby, które uprawiają sport lub zmuszone są w pracy do noszenia dodatkowej ochrony na twarzy (np. przyłbicy), mogą odczuwać przez nie pewien dyskomfort. Co więcej, dużą wadą okularów jest ich szybkie brudzenie się i konieczność czyszczenia oraz parowanie – zwłaszcza w obecnych czasach, gdy łączymy je z maseczką. O ile da się zminimalizować te efekty, wybierając soczewki okularowe ze specjalnymi powłokami, o tyle nie da się ich zupełnie wyeliminować.

Soczewki kontaktowe – wady i zalety

Wiele osób decyduje się na soczewki kontaktowe, ze względu na komfort i wygodę, którą dają. Są one prawie niewidoczne, nie wpływają więc na wygląd twarzy, zapewniają też ogromną wygodę dla osób aktywnych. Soczewki nie brudzą się i nie parują, wymagają jednak odpowiedniego przechowywania i umiejętności aplikacji.

Nie każdy jednak może nosić soczewki – należy wykonać specjalistyczne badanie wzroku i zasięgnąć porady okulisty lub optometrysta, który dobierze odpowiedni kształt lub wykluczy możliwość stosowania tych artykułów korekcyjnych.

Zakup soczewek to wydatek dużo mniejszy niż dobrej jakości okulary, jednak należy pamiętać o tym, że w zależności od rodzaju soczewek (wyróżniamy jednodniowe, miesięczne, a nawet półroczne) należy je regularnie wymieniać. Co ważne, większość soczewek – poza specjalistycznymi soczewkami na dzień i noc, należy zakładać rano i zdejmować na noc. Proces ten nie dla każdego jest łatwy i przyjemny, warto więc przed podjęciem decyzji zdecydować się na soczewki próbne oraz skorzystać z porady optyka, który nauczy nas, w jaki sposób poprawnie je aplikować.

Dużą zaletą soczewek jest możliwość zmiany wizerunku za ich pomocą – na rynku dostępne są soczewki kontaktowe w różnych kolorach, które podkreślą lub zupełnie zmienią kolor naszych tęczówek. Również osoby nieposiadające wady wzroku mogą po nie sięgać, jednak i w tym wypadku dobrze decyzję te skonsultować ze specjalistą.

Z soczewek kontaktowych zrezygnować powinny osoby, których problemem jest suchość oczu – soczewki potęgują ten efekt i mogą powodować podrażnienie. Również osoby pracujące przy komputerze powinny przemyśleć tę decyzję, ponieważ soczewki kontaktowe nie zapobiegają niebezpiecznemu promieniowaniu.

Badanie wzroku to podstawa

Niezależnie, czy zdecydujemy się na okulary, czy soczewki kontaktowe, podstawa naszego komfortu i zdrowia jest wykonanie odpowiednich badan wzroku i indywidualne dobranie artykułów korekcyjnych. Badania takie możesz wykonać w dobrych salonach optycznych takich jak Vision Optyk, gdzie o dobór odpowiednich oprawek, szkieł kontaktowych i soczewek dbają doświadczeni specjaliści i lekarze okuliści.

Pamiętaj, że ostre widzenie znacznie poprawia komfort życia i warto dbać o swoje oczy – zarówno kiedy masz wadę wzroku, jak i kiedy jej nie posiadasz. Dobierając okulary przeciwsłoneczne, niezbędne zwłaszcza latem, również warto zaufać specjalistom.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz