Materiał Partnera

Śmieć czy złom? Jak zadbać o środowisko i zarobić.

Śmieć czy złom? Jak zadbać o środowisko i zarobić.

Każdego dnia dbamy o środowisko – segregujemy śmieci, wyrzucamy je do odpowiednich pojemników, kupujemy produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu. A co zrobić z odpadami metalowymi? Oddawanie odpadków metalurgicznych do skupu złomu to nie tylko pomysł na zarobienie drobnej kwoty, ale również kolejny sposób na zadbanie o naszą planetę. Zobacz, co jest złomem i ile możesz zarobić, oddając do skupu złom kolorowy.

Czym jest złom?

Kiedy psuje się akumulator lub stara lodówka przestaje działać, jak powinna, nie zastanawiamy się zbyt długo i kupujemy nowe produkty. Co jednak zrobić z zepsutymi?

Złom powszechnie kojarzony jest z metalowymi puszkami i pojemnikami, jednak na pewno posiadasz w swojej piwnicy niedziałające sprzęty, które, zamiast wyrzucać przy kolejnych porządkach, możesz oddać do skupu. Złomem są wszystkie odpady metalurgiczne, które poddać można recyklingowi, na przykład:

  • odpady metalowe powstałe w procesach produkcyjnych,
  • stare okablowanie,
  • wszelkie odpady komunalne z aluminium,
  • mechanizmy zegarów,
  • felgi,
  • chłodnice,
  • żaluzje i rolety,
  • akumulatory ołowiane.

Jeśli nie jesteś pewien, czy dany przedmiot nadaje się do recyklingu, warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak skup złomu Kolmet.

Rodzaje złomu

Złom podzielić można na kilka odmian, w zależności od surowca, z którego został wykonany. Przede wszystkim wyróżniamy najpowszechniejszy złom stalowy, który podzielić możemy na złom wsadowy oraz niewsadowy, w zależności od wymiarów. Kolejnymi, popularnymi na skupach rodzajami są: złom żeliwny – w tym stare kaloryfery i elementy silników oraz złom kolorowy. Skup metali kolorowych przyjmuje złom miedzi, złom ołowiu oraz złom cynku. Oddać do takiego skupu możemy również elementy mosiężne, wykonane z brązu oraz aluminium.

Oddając złom do skupu, dbasz o środowisko

Aluminiowe puszki, dzięki domowej segregacji trafiają do odpowiednich (żółtych) pojemników, co pozwala na ich późniejszy recykling. Można jednak oddać je do punktu skupującego złom aluminiowy i znacznie przyspieszyć ten proces. Niestety, większość metalowych odpadów nie ma takiego szczęścia i trafia na wysypiska śmieci, gdzie zalegać będzie przez wiele kolejnych lat. Oddając złom do skupu metali kolorowych, dajemy odpadom stalowym, miedzianym, żeliwnym czy ołowianym szansę na drugie życie i dbamy o środowisko.

Niewiele osób wie, że do skupu złomu oddać możemy także elementy powstające przy pracach remontowo-budowlanych. Stare grzejniki, elementy mebli, klamki i uchwyty to elementy, które również możemy sprzedać.

Warto uczyć tego również młodszych domowników, ponieważ to od ich świadomości ekologicznej zależy przyszłość naszej planety.

Jakie są ceny złomu?

Ceny złomu są różne, w zależności od tego, z jakiego metalu został wykonany dany przedmiot. Sprzedaż złomu stalowego lub aluminiowego nie zastąpi nam wypłaty, ale jego transport jest lekki, a odpady te otaczają nas każdego dnia. Najwyższe kwoty otrzymać możemy, oddając do skupu złom kolorowy. Za kilogram cyny otrzymać można kwoty powyżej 50 zł, choć ceny wahają się zależnie od jej dostępności w danym okresie.

Warto przekonać dzieci do oddawania metali do skupów, zaczynając od puszek aluminiowych, które znajdziemy w każdym domu. Zarobione w ten sposób kieszonkowe będzie na pewno bardziej wartościowe, a dziecko zwróci większą uwagę na segregację odpadów.

Opracowanie:
Sławacinek Stary 45b
tel. 502 366 678
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz