Materiał Partnera

Smaczny hamburger. Jaki powinien być?

Smaczny hamburger. Jaki powinien być?
Hamburgery na stałe zajęły swoje miejsce w menu polskich lokali już ponad ćwierć wieku temu. Forma ich serwowania jednak znacznie się od tego czasu zmieniła. Wraz ze wzrostem jakości podawanych burgerów, wzrosły bowiem wymagania ich amatorów. Z naszego artykułu dowiesz się, jak powinien wyglądać i smakować dobry hamburger. Przeczytaj i sprawdź.

Po pierwsze kotlet

Podstawę potrawy, jaką jest hamburger, stanowi mięso. Jakie mięso powinno się znaleźć w smacznym burgerze?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z Brooklyn Pizza Club w Białymstoku: W dobrym klasycznym hamburgerze powinna znaleźć się wysokiej jakości wołowina. Nie mieszanka mięs, ale 100 % mięsa wołowego. Musi być ono świeże i pochodzić z odpowiednich części tuszy wołowej. Dlaczego to jest takie ważne? Otóż mięso przed procesem smażeniem powinno zawierać nie więcej niż 20-30% tłuszczu. Dlatego też w hamburgerze powinien znaleźć się antrykot, łopatka lub rostbef.

Mięso do burgera powinno być średnio zmielone, a następnie szybko uformowane w kotlety o odpowiedniej grubości, wynoszącej w przybliżeniu 2 cm. Doświadczeni kucharze zalecają, aby wyrabianie mięsa nie trwało zbyt długo. Najważniejsze jest bowiem to, aby kotlet został równomiernie uformowany. Kotlet do hamburgera powinien być tej samej grubości bez względu na to, w jakim miejscu sprawdzamy.

Choć wołowina należy do mięs, które bez ryzyka możemy spożywać w postaci surowej, w przypadku burgera kotlet wołowy musi być odpowiednio wypieczony. Właściwie zgrillowane mięso stanowi bowiem podstawę smaku hamburgera. Największą popularnością cieszą się kotlety średnio wypieczone, gdyż w takiej formie zachowują one chrupiącą skórkę i zarazem miękki, delikatny w smaku środek. 

Po drugie bułka

Bardzo ważną rolę, zaraz po kotlecie, pełni bułka. Podobnie, jak w przypadku mięsa, bułka w hamburgerze również powinna być najwyższej jakości – miękka, a jednocześnie dobrze zbita. Z uwagi na to, najkorzystniejszym rozwiązaniem są bułki, pieczone z mąki pszennej. Przed podaniem zaś bułka powinna zostać delikatnie podgrillowana. Dzięki temu uzyska ona odpowiednią chrupkość, którą tak bardzo lubimy.

Po trzecie dodatki

Dobre burgery oprócz smacznego kotleta i bułki posiadają odpowiednie dodatki. Pośród nich zaś nie może zabraknąć sosu.  W burgerze wysokiej jakości zazwyczaj znajdziemy ketchup, musztardę, majonez albo sosy typu BBQ czy tysiąca wysp.

Pośród innych dodatków ogromną popularnością cieszą się klasyczne pikle, cebula, ser cheddar oraz sałata. Warto też próbować innych, ciekawych dodatków jakim jest np. ser pleśniowy.

Podsumowując – jeśli hamburger jest przyrządzony z wysokiej jakości mięsa, odpowiednio wypieczonej bułki pszennej oraz właściwych dodatków – możesz mieć pewność, że Twój wybór jest dobry, a burger będzie naprawdę smaczny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz